// telekomünikasyon, İnternet

telekomünikasyon, İnternet

Sabit Hatta En Uygun Tarife ve JeTTvel Paketi Hangisi; Sabit Ücretten Kurtulmak En İyisi mi

Türk Telekom’un telefon abonelerinden tahsil ettiği sabit ücret kamuoyunda daha çok tepki çekmeye, daha çok abone iptal için dava açmaya başlayınca karşımıza “sabit ücreti” içine yedirilmiş JeTTvel paketleri çıktı. Bu paketler GSM operatörlerinin benzer paketleri gibi, belli miktarda dakika içeriyor ve paket için aylık sabit bir ücret ödeniyor.

Türk Telekom tarifeleri, ADSL altyapısı üzerine onlarca yazımı Türk Telekom kelimelerini güncemde aratarak görebilirsiniz. Fakat sabit ücretin bir mantığı olduğuna ve sürmesinin doğru olduğuna inanıyorum. Asıl kabul edilmesi zor olan sadece ADSL ile İnternet’e bağlanmak isteyenlerin de telefon hattı almak ve aylık telefon ödemesi yapmak zorunda olması.

Ama uzunca süredir TT uygulamalarını olumsuz şekilde eleştirmiyorum çünkü artık TT özel bir şirket. Asıl olumsuzluk bir “doğal tekel”in özelleştirilmesinde ve hala da rekabet oluşturacak şartlar oluşturmamakta. Bu sektörü düzenleyenlerin ve siyasi iradenin yaklaşımında… Bilgi ve iletişim teknolojilerinde 2008’i de kayda değer bir ilerleme olmadan kapattık.

Bugün ise konumuz başka. Birkaç sene önce TT ilk kez farklı tarife seçenekleri sunduğunda oldukça okunan karşılaştırma ve önerilerimi şimdi de JettVel adı altında yeni paketli tarifeleri işin içine katarak yenilemek istedim. Böylece milyonlarca abonenin gerçekçi bir değerlendirme okuyup doğru karar vermesine katkıda bulunmayı umuyorum.

Tüm detayları Türk Telekom’un web sitesinde Tarife ve Ücretlendirme sayfasında görebileceğiniz bilgileri kısaca özetleyecek olursak, beş tarife seçeneğimiz var, Şirket HATT, Konuşkan HATT, Standart HATT, Hesaplı HATT, Yazlık HATT. Hepsinin aylık sabit ücreti farklı, buna karşılık konuşma ücretleri de. İndirimli tarife ise artık sadece il içini kapsıyor, farklı illerle ne zaman konuşursanız konuşun indirim yok. İndirimli saatler pazar ve resmi tatiller gün boyu, diğer günler gece 11’den ertesi sabah 7’ye kadar geçerli. HesaplıHATT ve YazlıkHATT tarifelerinde size ücretsiz hediye edilen yaklaşık 100 dakika ise sadece akşam 10’dan sabah 7’ye kadar kullanılabiliyor.

Türk Telekom sabit hat tarifelerini çeşitlendirmeye devam ediyor

Türk Telekom sabit hat tarifelerini çeşitlendirmeye devam ediyor, bilinçli seçim yapmak daha önemli hale geliyor

Bunlara dikkat çektikten sonra aşağıda yaptığım tüm hesapları, tüm konuşmalarınızı normal yani indirimsiz saatlerde yaptığınızı varsayarak hesapladığıma dikkat çekmek isterim. Çünkü elimde konuşmaların ne kadarının pazar günleri yapıldığı şeklinde bir ortalama bilgi yok.
Bugün sabit hat telefon abonelerinin çok büyük bir bölümü StandartHATT kullanıcısı. Bu tarifede il içinde dakikası 8 kuruş, iller arasında 9,5 kuruşa konuşuyor, üstüne bir de her ay 14 Lira 83 kuruş sabit ücret ödüyorsunuz. KonuşkanHATT’ta ise il içi 7,3 kuruş, sabit ücret 24,12 Lira. HesaplıHATT’ta il içi 12,5 kuruş/dakika, sabit ücret 9,33.

Bilindiği gibi az konuşanlar için Hesaplı HATT, çok konuşanlar için Konuşkan HATT öneriliyor. Bu konuyla ilgili 2004’te yazdığım iki kısa yazıya 10 Ağustos ve 13 Ağustos kayıtlarından, onlara göre daha detaylı olan 11 Mart 2007 tarihli Yeni sabit hat tarifelerinde önemli noktalar: Neye göre seçim yapmalı? yazıma da buradan ulaşabilirsiniz.

JeTTvel Paketleri
Cetvelli paketlerin dakikaları sadece şehir içinde kullanılıyor. İller ya da ülkeler arası görüşmeler, TT hizmet numaraları kullanımı gibi tüm diğer kullanımlar ise mevcut tarifenizdeki fiyatlarla gerçekleşiyor. Bu nedenle konumuz tamamen şehiriçi konuşmalarla sınırlı.

Jettvel paketleri üç boyda geliyor, ayda 100 dakika konuşturan paket için 19 Lira, 200 dakika konuşturan paket için 23 Lira, 300 dakika konuşturan içinse 27 Lira ödüyor, buna karşılık aylık sabit ücretlerden kurtuluyorsunuz. Fakat paketinizi aşarsanız, tarifeniz ne olursa olsun il içi her yeni dakikada 12 kuruş ödüyorsunuz. Bu da Standart Hatt tarifesindeki 8 kuruştan %50 daha fazla. İşte bu nedenle karar vermek 30 saniyelik bir iş olmaktan çıkıyor, öncelikle ayda kaç dakika şehir içi konuşma yaptığınızı düşünmeniz gerekiyor.

Normal Şehir içi Kullanımınız Önemli
Jettvel paketlerinden alıp almamak, alınacaksa hangi Jettvel paketini alacağınıza karar vermek için son gelen telefon faturalarınıza göz atmanız faydalı olacaktır. Önce, tam olarak Ödenecek Tutar bölümünün altında il içi dakika ücretine bakın. Örneğin Standart Hatt’ta bu 0,060453 Lira olarak geçmekte, yani konuşmanın dakikası vergilerden önce 6 kuruş. Konuşkan Hatt’ta tahminimce 5,48 kuruş, Hesaplı Hatt’ta ise 9,4 kuruş.

Vergisiz ücreti öğrendikten sonra, faturanın yine sağ kolonunda, Kontör/Ücret Bilgileri bölümünde Şehiriçi konuşma ücretinizi vergisiz olarak göreceksiniz. İşte bu ücreti yukarda gördüğünüz dakika ücretine bölün ve o ay kaç dakika şehir içi konuştuğunuzu öğrenin, mümkünse bunu birkaç ay için hesaplayıp ortalamanızı tahmin etmeye çalışın. Diyelim faturanızda 5,44 Lira şehiriçi görüşme tutarı varsa ve StandartHatt kullanıcısı iseniz bu rakamı 6 kuruşa bölünce 91 dakika konuştuğunuzu göreceksiniz.

Hangi Tarife, Hangi Jettvel Paketi
Konuyu sadeleştirmek adına zaten abonelerin %80’inden fazlasını oluşturan StandartHatt abonelerine göre sonuçlar vereceğim. Ama en başta şunu söylemeliyim, yeni cetvellere rağmen ayda 78 dakikadan az konuşuyorsanız ve bu sürekli böyle ise size en uygun tarife HesaplıHATT’tır.

Şirketlere yönelik tavsiyede bulunmuyorum, çünkü bugün şirketlere çözüm sunan pek çok ayrı hizmet sağlayıcı var. Ama küçük bir ofis, işyeri, esnaf için de önerisiz geçmeyelim. 1327 dakikadan fazla aylık şehiriçi kullanım oluyorsa, yani ayda en az 120 Lira fatura ödeniyorsa, StandartHATT yerine KonuşkanHATT kullanmak daha ekonomik olacaktır.

Sonunda bu sınırlar içinde kalan Standart Hatt kullanıcılarına dönüp detaylı önerilerimizi yapabiliriz. Seçilen paketin verdiği ücretsiz dakikalar aşıldığında il içi 12 kuruş ödeme ile Standart Hatt’ın 8 kuruş/dakika ücretini karşılaştırıp Standart Hatt’ın 14,83 Lira sabit ücretinden kurtulmayı işin içine kattığımızda karşımıza çıkan doğru paketler şöyle:

 • Hesaplı Hatt’ta geçmek istemeyen, ayda 52 dakikadan az il içi konuşanlar Jettvel paketi yerine standart hatt tarifelerinde hiçbir değişiklik yapmadan devam ederek;
 • İl içinde ayda en az 53, en fazla 133 dakika arasında konuşanlar Jettvel 100 paketini seçip ayda 19 Lira paket ücreti ve de 100 dakikanın üstündeki her dakikaya 12 kuruş ödemeyi göze alarak;
 • İl içinde ayda en az 134, en fazla 233 dakika arasında konuşanlar Jettvel 200 paketini seçip ayda 23 Lira paket ücreti ve de 200 dakikanın üstündeki her dakikaya 12 kuruş ödemeyi göze alarak;
 • İl içinde ayda en az 234, en fazla 595 dakika arasında konuşanlar Jettvel 300 paketini seçip ayda 27 Lira paket ücreti ve de 300 dakikanın üstündeki her dakikaya 12 kuruş ödemeyi göze alarak;
 • İl içinde ayda 596 ila 1327 dakika arasında konuşanlar ise hiçbir Jettvel tarifesi seçmeden Standart Hatt ile konuşarak

şehir içi konuşmalarını en ucuz şekilde gerçekleştirmiş olurlar.

Tabii sabit hatları ile iller arası ya da uluslar arası pek çok konuşma yapanlar Standart Hatt yerine Konuşkan Hatt almayı da düşünebilirler ama ben bu yazıyı, kısıtlı zamanın çerçevesinde sadece Standart Hatt kullanıcılarına bir rehber olması için hazırladım. Bu rakamlar 2009 Şubat ayında yürürlülükte olan Jettvel ve sabit hat ücretlerini baz alarak hazırlandı. Soru ve önerilerinize göre düzeltme ve eklemeler yapabiliriz.

Değerlendirmemi bitirmeden önce 2009 sonuna kadar Jettvelli tarifelere geçen abonelere ilk 3 ay boyunca seçtikleri paketin dakikaları kadar da hediye edilecek. Yani 200’lük paket alırsanız 23 Lira’nızın üstüne bir kuruş eklenmeden 3 ay boyunca 200 değil 400 dakika il içi konuşma yapabileceksiniz.

Tarife değişikliği ve bilgi almak için TT ofisleri ve telefon ile 444 1 444 numaralı çağrı merkezini kullanabilirsiniz.

Güzel, neşeli konuşmalar!

Güncelleme – Şubat 2010: HesaplıHATT, KonuşkanHATT, ŞirketHATT ve YazlıkHATT tarifeleri 8 Ocak 2010 itibari ile yeni abone alımına ve tarife değişikliği kapsamında tarife geçişine kapanmış. Eski aboneler aynı tarife ile devam edebiliyor olsa da bu tarifelere yeni abone alımı yok, büyük olasılıkla alternatif paketler hazırlanacaktır diye düşünüyorum.
Ayrıca çok önemli bir başka nokta da şu ki, HesaplıHATT ve YazlıkHATT’taki ücretsiz görüşme dakikaları eğer telefon santrali sayısal olmayan kırsal bir alanda yaşamıyorsanız, sadece gece 22:00’den sabah 7:00’ye kadar, şehir içini ararken kullanılabiliyor. Kırsal alanlarda eğer santral sayısal değilse ise dakikalar tüm gün kullanılabiliyor.

İlgili Yazılar:

[tags]sabit hat, sabit ücret, sabit hat tarifeleri, telefon tarifeleri, Jettvel, Jettvel paketleri, Standart Hatt, Konuşkan Hatt, Hesaplı Hatt, telefon, şehir içi konuşma, il içi konuşma, Türk Telekom[/tags]

TARTIŞALIM

“Sabit Hatta En Uygun Tarife ve JeTTvel Paketi Hangisi; Sabit Ücretten Kurtulmak En İyisi mi” 15 kez yorumlanmış, siz de yorumlayın

 1. çok harika olurdu böyle bişey olrsa hemen seçeriz

  Yorumlayan: rabia | 31.03.2009, 22:19
 2. JETTVELL TARİFEYE GEÇMEK İÇİN NE YAPMAK LAZIM

  Yorumlayan: SÜLEYMAN | 17.04.2009, 21:41
 3. 444 1 444’ten hem bilgi alabilir hem de hat sahibinin TC Kimlik Numarası ile başvuru yapabilirsiniz.

  Yorumlayan: H. Cihan Salim | 18.04.2009, 00:12
 4. Peki bi sorum olacak. BU 3 ay bittikten sonra tarife nasil oalcak peki?

  Yorumlayan: volkan akpinar | 06.08.2009, 20:31
 5. Volkan Bey benim tahminim aynı tarife ile devam edileceği yönünde, örneğin öncesinde HesaplıHatt ise yine öyle olacağını düşünüyorum.

  Yorumlayan: H. Cihan Salim | 09.08.2009, 16:25
 6. ben herşeyden önce internet icin tlfon kalkmasını istiyorum veya sabit ücretin alınmasını ismiyorum bir vatandaş olarak hakkım olanı istiyorum

  Yorumlayan: veli | 12.02.2010, 22:30
 7. Veli Bey evet gerçekten önemli bir noktaya parmak basıyorsunuz. Bu konuda dava açan tüketiciler oldu. Şu anda TT, telefon aboneliği olmadan “Yalın ADSL” tarifeleri hazırlıyor, ama hiç bir fiyat avantajı olmayacağı yönünde bilgiler medyada yer aldı maalesef.

  Yorumlayan: H. Cihan Salim | 13.02.2010, 00:27
 8. 22-02-2010 bu gün telekomdan hesaplı hattın kapsamındaki ücretsiz konuşma hakkının nisan 15 itiberiyle kaldırılacağını ögrendim..peki..şimdi hangi tarife olacakn bilen varmı..

  Yorumlayan: mehmet | 22.02.2010, 14:54
 9. Mehmet Bey yorumunuz sonrası yazımın sonuna bir paragraf güncelleme ekledim. Eğer tarifelerde kayda değer değişiklikler olursa yine yorumlarımı sizlerle paylaşacağım.

  Yorumlayan: H. Cihan Salim | 23.02.2010, 08:45
 10. 8 liralık görüşme yapmışım 29 lira fatura geldi resmen kandırılıyoruzhepsi para tuzağı

  Yorumlayan: fatma pehlivanoğlu | 18.10.2010, 13:33
  • Evet Fatma Hanım, sabit ücretler gerçekten faturalarda ciddi yük yaratıyor. Bu konu üstünde bir karar verildi, fakat Türk Telekom itiraz etti, mahkeme süreci işleyecek. Ama her durumda belli bir sabit ücret alınacak, fakat bunun düşürülmesi söz konusu olabilir.

   Yorumlayan: H. Cihan Salim | 18.10.2010, 14:47
 11. Faturalarımız hiçbir şekilde elimize ulaşmıyor.Bir ay 25 lira ödediysek diğer ay ödemeye gittiğimizde 50 lira karşımıza çıkıyor reklamlarda çıkıyor akşam 7den sabah7ye kadar ücretsiz anneler gününde heryöne tüm gün bedava şu bedava bu bedava resmen kandırılıyoruz.faturayı nasıl olsa ödemek zorundasın yoksa avukata verilıyosun varmı böyle bir adalet…

  Yorumlayan: Pakize Göl | 12.06.2011, 08:19
  • Pakize Hanım faturalar konusunda çok kişi şikayetçi, bence internet erişiminiz sürekli ise, isterseniz e-posta ile fatura talebinde bulunun, gözden kaçmasın, gecikme olmasın. Gerçi e-posta ile bile geç geldiği oluyor!

   Yorumlayan: H. Cihan Salim | 12.06.2011, 21:09
 12. Ev tel.kullanmıyorum fakat İnternet için ayrıcastandarthat ücreti ödemek zorunda kalıyorum,bundan kurtulmanın yolu yokmu,emekliyim hem TTnet hem standartlar hem cep faturaları maaşı götürüyor.

  Yorumlayan: Gülten | 13.01.2016, 13:09
  • Gülten Hanım yorumunuzu, sorunuzu geç gördüm maalesef. Farklı firmaların İnternet hizmetleri var, Turk.net, Superonline gibi firmaları arayıp telefonsuz İnternet fiyat teklifleri alabilirsiniz. Ya da Turksat Kablo TV altyapısı olan yerlerde sadece İnternet erişim hizmetini de o altyapıdan alabilirsiniz. Ama farklı bir modem almanız gerekir bu durumda. İnterneti az kullanıyorsanız, cep telefonunuzdaki İnternet paketini yükseltip evdeki bilgisayarı telefona bağlamak da bir çözüm olabilir…

   Yorumlayan: Cihan Salim | 09.02.2016, 16:42

Yorum yapın