// sağlıklı yaşam

sağlıklı yaşam

Güneşin Etrafında Yeni bir Tura Başlarken Güven ve İnancı Tazelediğimiz Bir Yıl Dileğiyle

Yeryüzünün birincil enerji kaynağı, fotosentezle yaşamın sürmesini sağlayan, mevsimleri, havayı etkileyen sıcak güneşimiz etrafındaki bir turumuzu daha tamamladık. Hatta 2008 bir turdan daha bile uzun sürdü, çünkü artık yılda Şubat’ı bir gün uzattık. Güneşimiz de Samanyolu Galaksisi içinde kendi hareketine devam etti, ama onun bir turu neredeyse 250 milyon insan yılında bitiyor.

Tabii ki üzüntülerin yanında sevinçler yaşandı, ailelere yeni bireyler katıldı, yıllardır tamamlanmak, yapılmak istenen ve bitirilen işler, özel veya toplumsal başarılar… Ama ülkemize, hatta insanlığa baktığımızda sıkıntılı biten bir yıl oldu.

Evrendeki sayısız güneşten birinin yörüngesindeki bir cisimde yaşayan insanoğlu 2008’de de “akılcı” tercihler yaptığı iddiasıyla kendini uyuttu, uzaktan, belki uzaydan bakıldığında, kendinin ve gezegeninin doğasını hırpalamaya devam etti. İleri sanayiye sahip ülkelerde finans sektöründe başlayan sıkıntılar büyük bir iktisadi bunalımı kaynattı, 2009’da da durulmayacak gibi olan.

Acaba uygarlığımız temel doğruların üstüne kurulacak gerçek anlamda ve sürdürülebilir bir düzen kurmak için hala genç mi? Ama bilimde bir hayli ilerlenmiş olması bu bahaneye sığınmamızı zorlaştırıyor…

Yeni yılın ilk yazısında derin tahliller yapmak, modellerden bahsetmektense daha kolay yolu seçelim; davranış ve inançlarımızın gücünü hatırlayalım. Küçük şeyler büyük dalgalara yol açabilir, bireysel tercihler büyük sonuçların kökünü oluşturur. Hayatımızın geri kalanında, ama önce 2009’da güzel davranmanın, başkaları ve gelecek nesiller için sorumluluk hissetmenin önemini hatırlayalım. Yan binadaki, komşu ildeki, dünyanın öbür ucundaki insanları yabancı, rakip, uzak görmeyelim, sözlerimizi tutalım.

Unutulmamalı ki güvensizlik tüm toplumsal hastalıkları doğuran sosyal bunalımların tohumudur. Bir  toplumsal sorun olan ekonomik buhranlardan kurtulmamızı da geciktiren nedenlerden biri güvensizliktir. Geleceğe, kol gücümüze, kendimiz için üretebileceğimize inancımızı kaybedip harcamaları, yaşam şartlarımızı gereğinden fazla kısmak, borç isteyene borç, veresiye isteyene veresiye vermemek; kurumlar arasında kredileri, ticareti kesmek, insanlardan benden mal almaz diye işleri, iş gücünü küçültmek…

2009 insanlık için daha az zor olsun istiyorsak en azından etrafımıza biraz daha güven, hayata daha çok bağlılık duyalım, en azından yakın çevremize güven vererek başlayalım, bu küçük hareket bile tahmin ettiğinizden büyük sonuçlar getirir.

Hayatın tadını ancak böyle çıkarabilir, küçük şeylere sevinebiliriz. Mesela bugün Japonlar pek çok şeyi “bu yılın ilk kezi” düşüncesiyle heyecanla yapıyorlar, yılın ilk güneşi doğarken neşelenme fırsatını kaçırdıysanız yılın ilk akşam yemeğini, yılın ilk iş gününü, yılın ilk alışverişini, yılın ilk duası/ibadetini kutlayabilirsiniz, çünkü uzun ömürlü Japonlar bunları yapıyor, huzur buluyor. İlkleri çoğaltmak çok kolay. İşte yine onlar yıl sonuna doğru, yılın kötülüklerinin geride kaldığını parti ve yemeklerle kutluyor. Cep telefonlarıyla görüntülü konuşan, elektronik aletler yaşamlarının gerçek anlamda parçası olmuş olan bu millet hala yeni yıl tebrik kartı gönderiyor ve belli tarihe kadar postalanan kartları, Japon Posta İdaresi geçici işçi alımı ve stajyerlerin de yardımıyla yılın ilk günü teslim etme garantisi veriyor!

Hoşgeldin 2009 diyor, güneşin etrafında atacağımız bu yeni turda daha mutlu ve huzurlu bir yaşamın en azından temellerini atmamızı diliyorum…

İlgili Yazılar:

[tags]yeni yıl, 2009, güneş, güneş yılı, dünya yılı[/tags]

TARTIŞALIM

“Güneşin Etrafında Yeni bir Tura Başlarken Güven ve İnancı Tazelediğimiz Bir Yıl Dileğiyle” bir kez yorumlanmış, siz de yorumlayın

  1. Heyecanla Bekledik girdik bakalım neler getirecek bu yıl bize..

    Yorumlayan: hikaye | 09.01.2009, 05:13

Yorum yapın