// doğa, çevre ve gezi

doğa, çevre ve gezi

Enerji tüketiminizi azaltarak küresel ısınmayı ciddiye almaya mesela bugün başlayabilirsiniz!

Dünyanın dört bir yanında bu saatlerde sayısı 10 bine yaklaşan sayıda blog yazarı Blog Action Day 2009 yani 2009 Blog Eylem Gününde iklim değişikliği üzerine kalem oynatarak küresel bilinci harekete geçmeye çağırıyorlar.

Nesnel yaklaşımı ve etik değerleri korumaya önem veren biri olarak, bugünlerde yaşadığımız küresel ısınmanın uzun dönemli bir döngünün tepe noktası olup geri döneceği ile geri dönülmez bir yola gittiğimiz iddiası arasındayım. Bilimsel olarak ortak noktada buluşulmuş değil.

Fakat şu bir gerçek ki atmosfere saldığımız karbondiyoksit miktarı, sera etkisi yaratan gazlar inanılmaz bir hızla artıyor. Özellikle 1950’li yıllardan sonra çok hızlı bir yükseliş söz konusu ve eğilim bu gidişle insanoğlunun Dünya’yı daha da fazla ısıtacağının gösteriyor.

Tarihsel CO2 emisyon oranı

Tarihsel CO2 emisyon oranı

Bu bizim tercihlerimizin göstergesi, sonuçlar ise saymakla bitecek gibi değil, gittikçe ısınan bir Akdeniz’de, ve tabii pek çok başka yerde pek çok canlının sayısının azalması hatta kritik seviyelere inmesi, aynı şekilde bitki örtüsünün de bundan etkilenmeye başlaması, gıda üretiminde artan zorluklar, bu nedenle artan göçler, göçleri alan ülkelerde huzursuzluk ve çatışmalar, daha az barış yaşanan bir dünya… İlgi çekici olacak şekilde hazırlanmış küresel ısınmanın 100 başlıca sonucu listesini isterseniz buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Küreyi Isıtan Enerji Tüketiminizi Azaltmanız için Basit Hatırlatmalar

Yapılabilecekler de çok fazla, çok detaylı. Örneğin binanızın yalıtımını yaptırarak evinizi, iş yerinizi daha az enerji tüketerek sıcak ya da soğuk tutabilirsiniz. Daha az enerji tüketen altyapı malzemeleri seçebilir, ya da yeni bir konut arayışında iseniz bu bilinçle yapılmış binaları tercih edebilirsiniz.

İşinize daha yakın bir yere taşınabilir, hem stres yaşamaz, hem de daha az yakıt harcarsınız. Mümkünse ve maalesef ülkemiz şartlarında söylemek zorundayım, sizi strese sokmuyorsa daha çok toplu taşıma kullanın.

Belki çoğumuzun umrunda değil ama işyerinde de enerji tasarrufu yapın. Çıkarken lavabonun, toplantı odasının, odanızın, ofisinizin ışıklarını söndürün.

Önerileri uzattıkça uzatmak mümkün, eğer bu konuda bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız İnternet’te pek çok kaynak bulmanız mümkün…

Önemli Olan Artık Başlamak

Ama tüm bunları yapmaya bugün başlamak istemiyorsanız bile sabah evden çıkarken, gece uyurken en azından evdeki televizyon ve elektrikli aletlerin, zahmet edip eğilerek fişini prizden çekerek başlayabilirsiniz. ABD’de yapılan bir araştırma Amerikalılar’ın elektrikli aletlerinin tümünün kapalı haldeyken tükettiği enerjinin aynı zaman diliminde açık aletlerin tükettiği enerjiden fazla olduğunu ortaya koymuş!

Lafın kısası her kararınızı düşünerek verin. Bugün, birkaç sene önce alınmış bir 4×4 jip kullanan birine kızıp niye tasarruflu araç almıyor demeden önce örneğin elektrikli Prius’un üretiminde kullanılan metal ve bileşenler için harcanan enerjinin bir jipin birkaç yıllık enerji tüketimine eşit olduğunu bilin. Bu da tasarruf ve elindekini olabildiğince uzun süre, sağlıklı şekilde kullanmaya özenmek demek…

Haydi bir ucundan tutun, birkaç günlüğüne olsa bile çocuklarınıza daha güzel bir dünya için tercihlerinizi biraz değiştirin.

Son olarak bugün konu ile ilgili yazan denk geldiğim birkaç Türkçe blog yazısı:

Opereysin
Kod ve Us
Hayat Yolculuğum
Spaksu.com
Agamemnon
Online Pazarlama

[tags]küresel ısınma, sera gazları, karbondiyoksit salınımı, blog action day, blog action day 2009[/tags]

TARTIŞALIM

“Enerji tüketiminizi azaltarak küresel ısınmayı ciddiye almaya mesela bugün başlayabilirsiniz!” henüz yorumlanmamış, ilk siz yorumlayın

Yorum yapın