// sanat kültür tiyatro

sanat kültür tiyatro

Süreyya Opera Binası ve Ona Özel Bale Gala Mutlu Olmak İçin Birebir

Perşembe akşamı Kadıköy’de Süreyya Operası Sahnesi‘nde sergilenen Bale Gala’yı izledim. Çocukluğum ve ilk gençliğimin güzel, nezih Kadıköy’ünde sinema salonlarının yanında böyle bir mekan eksikti. Tarihi Süreyya binası da o zaman bir sinema salonuydu çünkü… İki yıl süren restorasyon sonrası İstanbul Anadolu yakasının tek, Türkiye’nin 6. operası olarak hizmet vermeye başladı. Ben ise artık diğer yakada olduğumdan gitmeye henüz yeni fırsat bulabildim.

Gerçekten güzel bir restorasyon çalışması sonucu asıl amacına uygun hale gelen Süreyya Sahnesi’nde olmak, süslemelerde dalıp gitmek, özel aydınlatmalardan ışığın yayılışını izlemek görsel bir terapi. Günümüz şartlarında çok büyük sayılmayacak olan tarihi mekanın sahnesi de ortalama İstanbul tiyatro sahnesinden biraz derin olsa da rahatlıkla büyük operalar sergilemek kolay olmayacak. İşte sanırım bu nedenle İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından “Bale Gala” hazırlandı.

Bale Gala genellikle iki, ender de olsa 5-6 balerin ve baletin beşer dakikalık performanslarıyla farklı eserlerden farklı kesitler sunan bir program. Sanırım sezonun son oyununa gittim ama Süreyya Sahnesi’ne özel oluşturulmuş bu programın önümüzdeki sezon devam edeceğini tahmin ettiğimden görmenizi şiddetle tavsiye ederim. İlk dakikalarda destek performanslarında çok küçük senkronizasyon sorunları olsa da sonrasında harika performanslar izledik. Ve istemeyerek söylemek zorundayım ki, “bale izlemeye pek meyilli olmayan sanatseverler” için de Bale Gala son derece yumuşak, rahat ve hoş bir deneme olacaktır.

Süreyya Operası

Bu arada önce iki, ardından üçüncü sırada rahatça izleyemediğimden Süreyya’da bilet alırken ilk üç sıranın sahneye göre biraz alçakta kaldığına da dikkat çekmek istiyorum. Sahnenin derin, Bale Gala’daki bazı performansların da sahnenin iç kesimlerinde oynanuyor olması nedeniyle zaten yüksek olan sahne duvarı ilk sıralardan izlemeyi zorlaştırıyor.

Yazının başında verdiğim Süreyya Operası Sahnesi resmi web sitesi bağlantısından programı takip edebileceğiniz gibi Sahne’nin eski ve yeni fotoğraflarını da zevkle izleyebilirsiniz. Ayrıca Süreyya Operası hakkında İnternet’te kaynak sıkıntısı olduğundan mekanın yenilenmesi ve tarihi ile ilgili bilgiler için de Kadıköy Gazetesi’nin “Süreyya Operası 80 yıl sonra merhaba dedi” haberini okuyabilirsiniz.

Avrupa Yakası’nda kapanan, yıkılacak olan tiyatro ve sanat merkezlerinin arasında Süreyya’nın geri dönmesi harika bir haber oldu. Tüm iyi niyetimle kapanan sahnelerin yerini alacak yeni yapıların en azından Süreyya’nın kalitesine biraz yaklaşmalarını diliyorum.

Süreyya Sahnesi’nde sadece bale ve opera değil konserler de yapılıyor. Mayıs ayı bitmeden bilet bulmayı deneyin derim.

[tags]Süreyya sahnesi, Bale Gala, Süreyya, Süreyya Operası, restorasyon, Devlet Opera ve Balesi, sanat, kültür, bale, opera[/tags]

TARTIŞALIM

“Süreyya Opera Binası ve Ona Özel Bale Gala Mutlu Olmak İçin Birebir” bir kez yorumlanmış, siz de yorumlayın

  1. güzel bir blog olmuş, yazılar harika

    benim bloğada beklerim ( http://www.toplagel.blogcu.com )

    Yorumlayan: toplagel | 12.05.2008, 22:07

Yorum yapın