// bilgisayarlar

bilgisayarlar

RSS Aboneliği, RSS Nedir, Feed yani Besleme Nasıl Takip Edilir


 RSS, XML, Feed gibi kavramlara yabancı olanlar için detaylı açıklamalar alt bölümde, bilenler içinse hemen servis:

 •  Yazıları RSS okuyucudan takip etmek yerine e-posta abonesi olmak için buraya tıklayın. Açılan pencerede yeni yazıları almak istediğiniz e-posta adresinizi ilk kutuya, orta kısımdaki harfleri de ikinci kutuya yazın. Daha sonra gönderilen doğrulama e-postasını açıp içindeki bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır.
 • Ayrıca isterseniz sadece ilgilendiğiniz bir tek yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz. Bu durumda elinizle o yazının adresinin sonuna /feed kelimesini ekleyerek yeni adres oluşturup kullanmalısınız. Örneğin, cihansalim.net/blog/2007/askerlik-uzerine/#comments gibi bir adrestesiniz ve o yazının altındaki yorumları takip etmek istiyorsunuz, bu durumda adresi elinizle şu şekile getirin ve RSS okuyucunuza ekleyin: www.cihansalim.net/blog/2007/askerlik-uzerine/feed

RSS Nedir?

Geçen yıl Anafikir.com’da Selim Yörük’ün başlattığı ve bazı blogların takip ettiği RSS Nedir yazı furyasına ancak katılma fırsatım oldu, lafın kısası bu yazı dışında da pek çok RSS bilgi kaynağı bulabilirsiniz.

Bugün pek çok web sitesinde özellikle şekli veya daha az kullanılan , gibi logo ve görseller, “RSS Abonesi Ol” gibi bağlantılarla karşılaşıyoruz. Bu bağlantıları kullanarak “RSS” yayınlarından faydalanmak aynı web sayfasına geri dönmeden o sayfadaki güncellemelerden haberdar olmanızı sağlar.

Really Simple Syndication, Rich Site Summary gibi anlamı çok da önemli olmayan İngilizce bir kısaltma olan RSS’i bir nevi yayıncılık kodlama yöntemi olarak düşünebilirsiniz. İşin teknik tarafı hiç önemli değil, faydası ise RSS destekli web sayfalarında yazılanların Internet Explorer, Firefox gibi tarayıcılar dışında da sorgulanabilmesi, aşağıda anlattığım program ve yöntemlerle haberlerin, yeniliklerin ayağınıza gelmesini sağlaması…

İngilizce’de RSS Feed şeklinde adlandırılan bu yayınlar Microsoft Türkiye tarafından “Özet Akışı” olarak Internet Explorer’da, Mozilla çevirmenleri tarafındansa “Canlı Yer İmi” olarak Firefox’da Türkçe olarak kullanılmaktadır. Ben ise şu anda “RSS beslemesi” demeyi tercih ediyorum, zamanla bir Türkçe karşılığın oturacağını ümit ederekten…

RSS’den Takip Etmenin Avantajı Ne?

Sadece 1-2 sitenin yazılarını RSS özetlerinden takip etmek, o siteleri bizzat ziyaret etmeye göre çok kazanç sağlamayabilir. Ama 3-5 siteyi bile RSS ile takip etseniz, o siteleri sık sık ziyaret etmenize hiç gerek kalmaz, belki tatil nedeniyle 15 gündür yazı yayınlanmayan bir güncenin sürekli kapısını çalmazsınız.

Ayrıca bir haber, yazı çıktığında, RSS okuyucunuz açıksa, anında bu yazıdan haberdar olarak ciddi vakit kazancı sağlarsınız. Özellikle iş dünyasında, ekonomi ve belli sektörlerle ilgili yerli yabancı bazı yayınların RSS özetlerini takip etmek büyük avantaj sağlamaktadır. Hatta çok geniş ve alt kategorileri olan haber sitelerinin her seferinde önce anasayfa sonra da o kategorisini ziyarete gerek kalmaz, sadece istediğiniz konunun RSS özetini takip edebilirsiniz.

Lafın kısası, sevdiğiniz sitelerde yeni bir yemek tarifi, yeni bir ekonomi haberi, yeni bir teknolojik ürün tanıtımı olup olmadığını görmek için o siteyi belli aralıklarla ziyaret etme dönemi geride kaldı. Zamanınız kıymetliyse RSS hizmetinizde.

RSS Okuyucular: Hangi Programlar ve Hizmetlerle RSS Okunur?

Peki yukarda iddia ettiğim gibi, siz o sayfayı ziyaret etmeden güncellemeler nasıl size geliyor? RSS okuyucu bir programdan kullanmanız şartıyla. Bugün RSS beslemelerini okumak için o kadar çok seçeneğiniz var ki:

– Mevcut Internet tarayıcınız, yani örneğin Internet Explorer 7 ve üstü, Mozilla Firefox 2 ve üstü tarayıcılar

– Bugün en çok tercih edilen araçlar olan, web üzerinde favori RSS adreslerinizi toplayıp sunan web tabanlı servisler; örneğin Bloglines, FeedBucket, Google Reader, NewsGator

– Windows Vista ve yeni nesil işletim sistemlerinin kendi RSS takip yetenekleri ile. Örneğin Windows Vista Kenar Çubuğ

– e-posta okuduğunuz Microsoft Office Outlook, Mozilla Thunderbird gibi programla

– Bilgisayarınıza kuracağınız, gelişmiş özellikleri olan RSS okuma programları ile; örneğin FeedDemon, NewzCrawler, NewsGator, RSS Bandit ve pek çok diğeri..

– My Yahoo! gibi kendinize özel bir açılış sayfası hazırlatıp hava durumundan spor haberlerine istediğiniz gibi özelleştirebildiğiniz servisler de RSS özetleri eklemenizi sağlar

RSS Okuyucuya Nasıl RSS Eklenir

Yukardaki araçlardan hangisi seçtiğiniz hoşunuza giden bir web sitesinin RSS beslemesine abone olma yönteminizi değişecektir. Ama yine de işlem basittir, Explorer ya da Firefox değil diğer seçenekleri kullanıyorsanız, hoşunuza giden sitenin RSS adresini kopyalamanız gerekir.

Bunun için yukarda örnek verdiğim turuncu radyo dalgalı ikon, RSS, XML ikon veya logosundan hangisi varsa ona tıklarsınız, karşınıza bir sayfa gelir. Adres çubuğunda o sayfanın adresinin tümünü mavi yapıp sağ tıklar ve kopyala dersiniz. Okuyucu programda “Yeni RSS ekle” bağlantısına tıklar, sonra da açılan kutuya adresi yapıştırırsınız.

Lafın kısası, örneğin bu site hoşunuza gitti ise en başta hazır verdiğim www.cihansalim.net/blog/feed adresini kopyalar ve hedefe yapıştırırsınız.

Eğer Internet Explorer ya da Mozilla Firefox sayesinde RSS takibi yapmak istiyorsanız da işiniz kolay. IE’de araç çubuğunda RSS simgesi turuncuya dönüşüyorsa bu sitenin RSS yayını vardır. Önce ona tıklarsınız, gelen sayfada en üstte “Bu Özet Akışına Abone Ol” bağlantısına tıklayarak Sık Kullanılanlar’a eklersiniz. Firefox’da ise adres çubuğunun sonunda çıkan turuncu RSS ikonuna tıkladıktan sonra gelen sayfada “Hemen Abone Ol” düğmesine basarak yer imleriniz arasına bu RSS kaynağını da eklersiniz.

E-posta programınızı kullanmayı tercih ediyorsanız da işiniz zor değil. Microsoft Outlook’da soldaki klasör listesinde RSS Feeds klasörüne sağ tıklayıp “Add a New RSS Feed” / “Yeni RSS Özeti Ekle” seçeneğine tıklayıp gelen kutuya adresi yapıştırmanız yeterli.

Hangi yöntemle nasıl abone olacağınız hakkında detaylı bilgi içeren pek çok web sitesine arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Peki Güncellemelerden Nasıl Haberdar Olacağım?

Eğer Web tabanlı bir çözüm, örneğin Google Reader kullanıyorsanız, arada bir Google Reader sayfasına girmelisiniz. Eğer e-posta programı ya da örnek verdiğim diğer RSS okuyucuları kullanıyorsanız, programı açınca zaten yeni yazılar otomatik olarak e-posta kutunuza bir süre sonra düşer.

Internet Explorer ya da Mozilla Firefox’dan faydalanıyorsanız IE’de Sık Kullanılanlar, MF’de Yer İmleri menüsü altında RSS bağlantılarınızın üstüne gelirsiniz. Yeni yazı varsa bu koyu şekilde gösterilir.

Şimdilik RSS destek belgemizi tamamlıyorum. Aslında çok basit kullanımı olan ve ciddi zaman kazancı sağlayan bu konuda verilecek detaylar da çok fazla ama başlangıç için bu kadarı yeterli diyebiliriz.

[tags]RSS, RSS Nedir, XML, Feed, RSS Feed, Özet Akışı, Canlı Yer imi, RSS okuyucu, Google Reader, RSS aboneliği[/tags]

TARTIŞALIM

“RSS Aboneliği, RSS Nedir, Feed yani Besleme Nasıl Takip Edilir” 7 kez yorumlanmış, siz de yorumlayın

 1. Ben bu RSS olayını wikipedia’dan ögrendim bence yararlı bişe.

  Paylasımın için teşekkur ediyoruz.

  http://www.forzamaltepe.com

  Yorumlayan: Berf | 06.01.2009, 23:27
 2. bende katılmak istiyorum haberlerden yararlanmak için.

  Yorumlayan: denirooo | 27.11.2009, 02:34
 3. begendim

  Yorumlayan: gökhan sever | 02.02.2010, 17:08
 4. ben buları indiriyom acılmıyor

  Yorumlayan: okan | 21.05.2012, 15:32
 5. Çok teşekkür ederim çok detaylı açıklamışsınız tam istediğim gibi :)…

  Yorumlayan: Mesut ZEYTİN | 08.12.2012, 20:26
 6. Çok işime yaradı tşkler

  Yorumlayan: Ucuz İnternet | 28.07.2014, 18:43
 7. Teşekkürler faydalı bir bilgi. Emeğinize sağlık

  Yorumlayan: Ucuz Abonelik | 19.10.2017, 01:29

Yorum yapın