// bilgisayarlar

bilgisayarlar

Kablosuz İnternet Wi-Fi olmasa da olur, elektrik prizine ne dersiniz? Hem ADSL, hem Kablonet için

Henüz Türkiye’de ADSL İnternet erişimi pek de yaygın değilken, kablosuz ağ, “wireless bağlanmak” bilinmezken bu konuları anlattığım “Kablosuz Ağ ile Sınırsız İnternet” yazımla bu şekilde İnternet’e bağlanmak isteyenlere yardımcı olmak istemiştim. Yazıda kendi imkanlarınızla anten gücünü arttırmaya bile değinmiştik. ADSL ve kablosuz modemler, kablosuz ağ alıcıları aradan geçen dört yılda karşılaştırma yapılmayacak kadar yaygınlaştı. Ama bugün de tesadüfen kullanmaya başladığım bir “kablosuz ağ” alternatifini sizle paylaşmak istedim. Çünkü önceki yıllara göre parayı daha dikkatli harcamamız gereken bu yılda ciddi bir tasarruf sağlayabilir.

Bugün evine ADSL İnternet bağlatanlar bir ADSL modem alıyorlar, ama eğer dizüstü bilgisayar kullanıyorlarsa genellikle kablosuz modem tercih ediyorlar. Her ne kadar wireless modemler ucuzlasa da ortalama bir modem 100 YTL’nin üstünde. Bazen de evde wireless modem olup wireless ağ bağlantı yeteneği olmayan bilgisayar ve dizüstülere 50-100 YTL’lik USB wi-fi parçalar takmak istiyoruz.

ADSL değil de Kablonet kullanıcısıysanız wi-fi modemler daha da pahalı kullanım sunuyor. Ama bir süredir evinizdeki elektrik şebekesi üzerinden bilgisayarları, modemleri, her türlü ethernet ağ cihazını birbirine bağlamanız mümkün. Günce yazılarımda asla bir markanın, üstü kapalı şekilde bile, reklamını yapmak, tüketiciyi yönlendirmek istemem, aynı eleştirilerimde gereksiz durumlarda marka vermek istemediğim gibi. Ama ben söz konusu cihazlara sadece Philips’de rasgeldiğimden tek bir markayı sizlerle paylaşmak zorundayım. Philips’in elektrik hattı ethernet adaptörlerine de sadece Teknosa’da denk geldim. Ürünler yaklaşık 20 ve 60 YTL. 20 YTL’lik modeli aldım ve yaklaşık 10 gündür sorunsuz şekilde kullanıyorum.

Philips’in bu adaptörleri ile elektrik şebekesi üzerinden ağ kurmak, İnternet’e erişmek mümkün

Ürün kutusundan iki adet standart ethernet kablosu, yazılım, yardım, güvenlik CD’si ve tabii iki adet adaptör çıkıyor. Ethernet kablolarından birini alıp adaptörlerden birine takıyorsunuz, ağ kablosunun boşta kalan tarafını da bilgisiyarınızın bildiğiniz, standart ağ girişine takıyorsunuz. İkinci adaptöre de aynı şekilde ağ kablosu takıp ağ kablosunun diğer tarafını modeme takıyorsunuz. Şimdi bu adaptörlerden birini bilgisayarınıza en yakın prize, diğerini de ev, iş yeri, balkon, kısacası istediğiniz yere koyduğunuz modemin en yakınındaki prize yerleştiriyorsunuz.

Hiçbir ayar yapmadan bilgisayar açılır açılmaz İnternet’e bağlanabiliyorsunuz. Böylece “kablosuz modemimin sinyal gücü arka odaya ulaşmıyor”, “kablosuz modemim sayesinde acaba komşularım İnternet bağlantıma izinsiz girebilir mi”, “kablosuz modemin telsiz yayını sağlığa zararlı mı”, “kablosuz modemler indirime girdi, 100 YTL vermeye değer mi” gibisinden düşüncelere kafa yormadan rahatça bilgisayarınızla istediğiniz odadan İnternet’e girebiliyorsunuz. İstediğiniz sayıda adaptör alarak istediğiniz kadar odada istediğiniz sayıda bilgisayarı ağa dahil edebiliyorsunuz. Bu cihazları sadece İnternet için değil, iki bilgisayar arasında dosya transferi yapmak, kablo çekemediğiniz salondaki printer’a bağlanmak için de kullanabilirsiniz. Ya da bir “hub” kullanarak ağı çok daha büyütmeniz mümkün. Nasıl kullanacağınız size kalmış, ama az sayıda cihaz olan evler için çok uygun bir çözüm gibi görünüyor.

[tags]kablosuz modem, kablosuz ağ, wireless network, modem, USB wi-fi, wireless, wifi, wi-fi, ethernet, philips, elektrikten ethernet, elektrik prizi, İnternet[/tags]

TARTIŞALIM

“Kablosuz İnternet Wi-Fi olmasa da olur, elektrik prizine ne dersiniz? Hem ADSL, hem Kablonet için” bir kez yorumlanmış, siz de yorumlayın

  1. Biri bana böyle bir aletten bahsetse kendi gözlerimle görmeden inanmazdım, hala şoklardayım.

    Yorumlayan: Erdal | 05.04.2008, 21:55

Yorum yapın