// dünya ekonomisi

dünya ekonomisi

Başbakan Bahçeli’yi Türbandan Önce Davos İçin Koluna Taksa, “Güçlü Ülke ve Ekonomi” Mesajı Verse!

Dünya Ekonomi Forumu 2008 randevusu Davos’ta başladı. 2007 Davos’u sonrası yazdığım “Her Şeye Yukardan Bakmaya Devam, Davos 2007′de Türkiye Kayıptı” yazımda da vurguladığım üzere mevcut dünya ekonomik düzenine, Davos’un amacına, konuşulanlara inancımız olmayabilir ama bunları değiştirmek ya da iyileştirmek adına bir şeyler yapmak bir yana, eğer bu düzenin bir dişlisi olmuşsanız bazı şeylerden de geri kalmamanız gerekiyor.

Türkiye’de mevcut küresel düzene eklemlenmeye çalışıyor, ama böyle bir düzenin parçası olma kararını veren, vereni desteklemiş olan siyasetçiler, çoğu sefer olduğu gibi, sadece bakmakla yetiniyorlar. İş insanları, siyasetçiler, organizasyon ve fikir liderlerinin bir araya geldiği Davos’a bu yıl Başbakan R. T. Erdoğan katılmıyor.Türkiye’nin bu foruma neden daha fazla ilgi gösterebileceği, neden katılımını güçlendirebileceği ile ilgili fikirler en başta bağlantı verdiğim geçen yılki yazımdan okunabilir. Ama Türkiye’nin, ya da siyasilerin neden katılmayabileceği üzerine de pek çok haklı neden sunulabilir. Hele bu yılki forumun daha sönük geçeceği beklentisi varken, pek çok ülkenin devlet başkanları bu sene gelmemişken bu nedenler daha da güçlü olabilir.

Davos’da Dünya Ekonomi Forumu 2008 Başladı

Ama katılmama nedenlerinin kabul edilir olabilmesinde Davos’a gitmeyerek kazanılan zamanda yapılanlar önem kazanıyor. Ya bir başka ülke ile önemli açılımların temeli atılabilir ya da Türkiye’nin hayati öneme sahip iç meselelerinde, örneğin ekonomi, güvenlik önlemleri gibi önemli çalışmalar yapılabilir.

Maalesef kamuoyuna yansıyan görüntü hiç de öyle değil. Başbakan ve MHP lideri Devlet Bahçeli türbanın yüksek öğretim kurumlarında yer bulabilmesiyle ilgili yoğun olarak çalışıyor, bazen aralarında bazen başkalarıyla medya önünde atışıyorlar.

Son günlerde ise ABD ekonomisinin 2008’de yavaşlayacağı ve gerçek anlamda bir kriz yaşayabileceği korkusuyla dünya finans piyasaları sallanıyor. Borsalarla beraber şirketler değer yitiriyor, para sığınacak güvenilir liman arıyor, bankalar da yatırımcılar da borç vermekte çok daha seçici davranıyor. Kısa vadede finansal genleşmenin ters döneceği bir gerçek. Bu tablodan Türkiye de etkileniyor, yabancı yatırım ve dış borca bağımlı olan ekonomimiz 2007 yılında yapısal gelişmeler ortaya koyamadığından, en azından 2008’de dünyaya çok daha güçlü bir mesaj vermek zorunda.

Türkiye’nin seçim yılını atlattığı, iktisadi anlamı olan reformlarını sürdüreceği, iç sorunlarını eski dönemlere göre azalttığını göstermesi gerekiyor. İşte bunlar ve ötesi hakkında dünyanın geri kalanının çekincesi olduğundan, daha da kötüsü bizim, Türk halkının korkuları sürdüğünden ülkemize güven az. Güven az olduğu için bugün devletimiz bizlerden ve yabancılardan borç almak için kendi bastığı paraya %15’in üstünde faiz vermenin maliyetine katlanıyor.

Bahçeli ve Erdoğan

Ülkemize ve dışarıya güven aşılamak, artık işlerin yoluna girmesi için kararlı olduğumuzu göstermemiz gerekiyor. Bunun için diğer ülkelerin aksine sadece başbakanla değil muhalefet partisiyle de Davos’a katılsak farklılık yaratmaz mıyız? Sayın Erdoğan Sayın Bahçeli’yi türban konusunda koluna takmadan önce Davos’ta koluna taksa ve “ülke olarak biz bütünüz, demokratik ve dinamiğiz” mesajı verse her şey çok farklı olmaz mı? Ama demek ki öncelikleri bu değil. Demek ki Türkiye ekonomisi ve insanların 2008’de kriz yaşama, işsiz kalma tehlikelerinden ziyade ülkenin bir numaralı sorunu türban…

İlgili Yazılar:

[tags]Davos, Dünya Ekonomi Forumu, World Economic Forum, WEF, Davos 2008, Erdoğan, Bahçeli, türban sorunu, Davos’a katılım, dünya ekonomisi[/tags]

TARTIŞALIM

“Başbakan Bahçeli’yi Türbandan Önce Davos İçin Koluna Taksa, “Güçlü Ülke ve Ekonomi” Mesajı Verse!” 2 kez yorumlanmış, siz de yorumlayın

 1. Demişsin ki:
  ”Maalesef kamuoyuna yansıyan görüntü hiç de öyle değil. Başbakan ve MHP lideri Devlet Bahçeli türbanın yüksek öğretim kurumlarında yer bulabilmesiyle ilgili yoğun olarak çalışıyor, bazen aralarında bazen başkalarıyla medya önünde atışıyorlar.”

  Fakat dediğin türban meselesi aylar öncesinde kaldı, şu anda gündemde türban diye bir mesele yok. (Çarşaf diye var!)

  Yorumlayan: Orjinal Delikanlı | 01.03.2009, 21:31
 2. Merhaba Orjinal Delikanlı;
  Bu yazım 2008 Ocak ayında yazıldı, dediğiniz gibi tabii aylar öncesinde kaldı…

  Yorumlayan: H. Cihan Salim | 01.03.2009, 23:36

Yorum yapın