// oyunlar, spor, TV

oyunlar, spor, TV

23 Nisan’ı Bir Futbol Maçından Önemsiz Görmek, Üstünden Siyaset Yapmak!

Ulusal değerlerimizi, toplumumuzu bir arada tutan ortak paydaları aşındıran bir olay, demeç, habersiz gün geçmiyor ama bugün yazmadan edemedim. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bir çocuk şenliği olarak algılayan ve egemenliğin halkın iradesine geçtiğinin sembolü olduğunu fark etmeyenlerin kırdıkları potlar zarar verici olmaya başladı.

Dünkü Milliyet Gazetesi spor sayfalarının manşet haberi şöyleydi: “Derbiye 23 Nisan Darbesi”. Haberde haftasonu oynanacak Galatasaray – Fenerbahçe maçının tarihinin önceden bilinmesine rağmen Galatasaray yönetiminin 23 Nisan kutlamalarının bu sene Ali Sami Yen Stadyumu’nda yapılmaması için başvuru yapmayı unuttuğu iddia ediliyor. 23 Nisan törenleri esnasında bozulan zeminin derbi maçta ev sahibi takıma sıkıntı yaşatabileceği varsayımı ile 23 Nisan’ın büyük maça(!) darbe vurduğu ima ediliyor.

Türkiye bu hale geldiyse, Milliyet gibi basının saygın bir markasında böyle şuursuzca, tartışma, spekülasyon yaratma amaçlı, toplumu gerecek, gereksiz hatta belki çok daha ulvi(!) amaçlarla böyle haberler yapılıyorsa gerçekten bu ülkenin geleceği eskiye göre daha az parlaktır.

Ben bir Galatasaraylı olarak her sene olduğu gibi bundan böyle de benim taraftarı olduğum takımın maçlarını oynadığı sahada 23 Nisan, hatta 19 Mayıs, 30 Ağustos törenlerinin yapılmasını Fenerbahçe’ye karşı maç kazanmaya tercih ederim, hem de 1-2 sene değil, hep, her zaman…

23 Nisan’ı yıpratanlarla ilgili o kadar çok söylenecek söz var ki… Neyse, bir de yıpratmak değil, bu kutsal günden yararlanmaya çalışanlar var. Bu sabah evden çıkarken 20-30 saniye göz attığım Ankara’daki törenlerde karşı tribünde hazırlanan yazılardan biri şunun gibi bir şeydi:

“Halkın sevgisinden büyük ödül yoktur.”

Ulu Önder Atatürk’ün 23 Nisan gibi bir günde söylemeyeceği, aksine halkın, ulusun iradesinin ve yönlendiriciliğinin önemini vurgulayacağı ortadayken böyle bir günde “biz halkın sevgisini kazandık, halkın gönlündeyiz” mesajı verdirtmek sizce masum bir davranış mı? Böyle bir günde “halkı arkasına almanın verdiği gücü” hatırlatmak yine 23 Nisan ruhuna aykırı bir yaklaşım, bu güne değer katmak değil, bu gün üstünden siyaset yapmaktır.

[tags]23 Nisan, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ulusal değerler, Galatasaray-Fenerbahçe, derbi maçı, zemin bozukluğu, 23 Nisan üstünden siyaset yapmak[/tags]

TARTIŞALIM

“23 Nisan’ı Bir Futbol Maçından Önemsiz Görmek, Üstünden Siyaset Yapmak!” 4 kez yorumlanmış, siz de yorumlayın

 1. Merak ediyorum, acaba okur temsilcisi yaptıkları bu haber için bir tekzip yayınlayacak mı? Yoksa “Nasıl olsa bu halk herşeyi sineye çekiyor” diye. Olayı örtbas mı edecek?

  Yorumlayan: Tutku Dalmaz | 24.04.2008, 12:13
 2. Habere link vermek bile istemiyorum ama bir sonraki gün, yani 23 Nisan günü, “Unutkanlık devam ediyor” diye bir haber daha yaparak kulübün konuyla ilgili açıklamasını eleştirdiler ve konuyu işlemeye devam ettiler.

  Yorumlayan: H. Cihan Salim | 24.04.2008, 13:58
 3. MAİLİNİZE TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM.BÖYLECE BLOGUNUZU FARKETTİM.SIK KULLANILANLAR LİSTEME ALDIM.TEBRİKLER.
  MUTLAKA BLOGUNUZA OY VERECEĞİM.
  AÇIKÇASI BEN BU TÜR HABERLERE ARTIK ÇOK ŞAŞIRMIYORUM.BUNLARI KİMSENİN OKUDUĞUNU SANMIYORUM.
  ZATEN OKUDUĞUNU ALGILAYAN İNSANLARIN DA BİR ŞEKİLDE TEPKİLERİNİ GÖSTERDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.
  UMARIM ÇOK İYİMSER BİR YAKLAŞIM DEĞİLDİR.

  Yorumlayan: neva | 25.04.2008, 13:35
 4. Merhaba;)
  duyarlı yazınız için gönülden kutluyorum.
  Umuyorum ki1 hatanın farkına varılarak telafi edilecektir.
  Bize düşen dikkat çekmektir.
  Sevgiler…

  Yorumlayan: LaGuEr | 25.04.2008, 14:10

Yorum yapın