// sanat kültür tiyatro

sanat kültür tiyatro

Rajastan’dan Endülüs’e Evrensel Çingene Müziği İstanbul’dan Geçti

Kişisel bilgisayarımın başına oturamadığım yoğun bir haftadan sonra geçen hafta izlediğim “Rüzgarın Çocukları” konserini yazma fırsatı buluyorum. 6. Uluslararası Beyoğlu Buluşması Pera Fest 2007‘nin açılışı “La Route des Fils du Vent” konseriyle yapıldı. Festival 17 Aralık pazartesi günü “100. Yılında Saygun Konseri” ile sona erecek.

Pera Fest, Beyoğlu temalı bir festival olarak çok kültürlü ve disiplinler arası çalışmalar sunarak doğru yapıyor. Böyle bir çalışma olan Rüzgarın Çocukları’nda Hindistan, İspanya ve Romanya ezgileri bir araya geldi.

Rüzgarın Çocukları Konseri Pera Fest Kapsamında Bir Defalığına İstanbul’da idi

Fransızca adı “rüzgarın çocuklarının yolu” anlamına gelen konserde çingenelerin Rajastan’dan başlayıp Endülüs’e kadar uzanan binlerce yıllık yolculuğu müzik ve dansla sahneye kondu. Çingene müziği ve dansının enerjisini ve güzelliğini biliyor olsak da sanırım “Hindistan’dan İspanya’ya çingene müziği ve dansı nasıl değişebilir ki” tereddütü taşıyanlar az değildi. Bu tereddütü ben de çok kısa bir süre yaşadım ama gitme kararı aldığım için fazlasıyla memnun oldum. Çingene müziği sandığımız müziğin ne kadar farklılıklar gösterebildiğini, içinde bulunduğu ülke ve topluma göre müziğin nasıl zenginleşebildiğini tecrübe etmiş, İspanyol, Romen ve Hindu müziklerinin ne kadar güzel harmanlanabileceğini duymuş oldum. Fakat Lütfi Kırdar salonunda boş yerler hiç de az değildi.

Her grubun kendi müziği ve dansını sunmasından sonra final bölümünde üç grubun ortak müzik yapması, her birinin dansçısının sahneye gelmesi ve beraber performans sergilemesiyle harika bir şova dönüştü.

Lafın kısası İstanbul gibi tarih boyunca çok kültürlü bir yaşam merkezi olan metropolde son birkaç yılda gerçekten de oldukça değerli performanslar seyirci ile buluşuyor. Ama bunlar medyada yeteri kadar yer bulamayabiliyor, “pazarlanmaya” değer bulunmuyor. Naçizane tavsiyem çok ünlü grup, gösteri, şov etkinliklerinin yanında özellikle festivaller kapsamındaki etkinlikleri de göz önünde bulundurmanız. Böylece, televizyonda ünü yakalamış yeni yetme çocukların “stand up” şovlarına; ya da oyunculuk yeteneği sorgulanan ama diziler sayesinde gündeme oturmuş yüzlerle bol reklam yapan vasat tiyatro oyunlarına mahkum kalmanıza gerek kalmaz.


[tags]Pera Fest, Rüzgarın Çocukları, Çingene müziği, La Route des Fils du Vent[/tags]

TARTIŞALIM

“Rajastan’dan Endülüs’e Evrensel Çingene Müziği İstanbul’dan Geçti” henüz yorumlanmamış, ilk siz yorumlayın

Yorum yapın