// iktisat ve Türk ekonomisi

iktisat ve Türk ekonomisi

Polisi Linç Etmek Hem Güvenliğimize Hem Toplumsal Kalkınmamıza Engel

Birkaç hafta önce gündemimizde “polis” vardı. Polisin “dur” ihtarına uymadığı için vurduğu biri, polisin dövdüğü başka biri, polisin şöyle yaptığı, böyle yaptığı… Fazla uzatmaya, “hakkaten böyle mi” demeye bence gerek yok, neredeyse bir nevi polis linçi başladı medyada, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlarda. Onlar da bizleri, toplumun geri kalanını etkilediler, polislere karşı güvensizliğimiz arttı.

Ama bu ülkede güvenmediğimiz kurumların arasında polis ve emniyeti üst sıralara koymak gerçekten tehlikeli. Evet Meclis’e güvenenler her ankette düşük çıkıyor, siyasi partilere güvenmiyoruz, liste uzayıp gidiyor. Ama polise inanmamak hem iktisadi hem de güvenlik açısından çok ciddi sorunlar yaratabilir.

Öncelikle “güvenlik” hizmeti sunmak için çalışmak, ortalama birinin korkup çekineceği anlarda ileri atlPolisleramak için “maaş” almak zaten emniyet güçlerinde farklı bir psikoloji yaratır. Eğitimsiz, insan hakları ve karşısındakine davranma konusunda bilgisiz, becerisiz memur sayısı az da olsa onların yaptıkları örnek olmamalı, çünkü onları hor görerek, dışlayarak, öfke objesi yaparak onları kendimizden ve söz konusu değerlerden daha da uzaklaştırıyoruz. Bir an kendimizi polis yerine koyarak kalabalık içinde kimin suça yatkın olduğunu bilmenin, kendisine doğru yürüyen ya da uzaklaşan birinin suçlu olup olmadığını tahmin etmenin ne kadar zor olduğunu hayal etmeye çalışsak çok şey değişecek… Zor, tehdit altında, tehlikeli bir anda, artık sokaktaki yanımızda yürüyen vatandaşın bize yardımcı olmaktan korktuğu bir dönemde, bir ümitle bakacağımız, arayacağımız, yardım isteyeceğimiz kişinin emniyet personeli olduğunu düşünürsek bazı yanlışlar karşısında linç etmekten ziyade farklı türde davranmayı düşünebiliriz belki.

İşin ekonomik ve toplumsal fayda açısından da çok önemli bir tarafı var. İktisadi açıdan bakıldığında bir kamu “ürünü” olan emniyet ve güvenlik devlet tarafından sağlanan bir hizmet, harcamalar ise devletin vergi gelirlerinden sağlanıyor. Yani bu hizmet için aslında hepimiz ücret ödüyoruz. Buna karşılık bu hizmetin üretilme aşamasında toplum olarak bizler de rol oynuyoruz. ABD gibi ruh sağlığını yitiren suçluların bolca bulunduğu bir toplumda Amerikan toplumu bize çok korkunç gelen kurallara uymak zorunda iken biz daha sıradan kurallara uymak istemiyor, üşeniyor, sıkılıyoruz. Kontrol noktalarında üstümüzü aratmak, çantamızı x-ray cihazının içine bırakmak istemiyoruz. Bunlardan da öte genel anlamda trafik, emniyet, güvenlik kurallarına uymayıp sadece bizim değil etraftakilerin de can güvenliğini tehlikeye atıyoruz.

Tüm bunlar olurken medya ve halk tarafından hep yerin dibine batırılan polis şirin gözükmek için görevini tam olarak uygulamayabiliyor. Dış görünüş ve polisi umursamaz yürüyüş ve geçişiyle bazılarımızı aramaktan, durdurmaktan çekiniyor. Örneğin metronun Taksim durağına Gezi Parkı’ndan girilen kapıda 10 kişiden sadece birinin çantası kontrol edilir. Bu da emniyet risklerini arttırır, o polis orada bizleri “rahatsız etmemek için” (!) müdahele etmekten çekinirken güvenlik riski büyür. Sıklıkla böyle güvenlik sorunlarının sonuçlarını çekeriz, bu sefer medya, bürokrat, siyasetçi “emniyet güçleri yetersiz” der, daha çok kadro, araç, para ile sorun çözülmeye çalışılır. Vergilerimizin daha büyük kısmı buraya aktarılır, ama yaklaşım değişmediğinden pek bir değişiklik olmaz.

Bu durumu Türkiye güncelinden, ya da ekonomi teorisinden, toplumbilimden açılımlarla ele almak mümkün ama lafın kısası Türkiye olarak bir alanda daha temelleri sağlam atamamanın, toplumsal bilinç oluşturmamanın sonucunda gerek vatandaş gerek idareciler olarak toplumsal refah kaybı yaşıyoruz. Sürekli polisi kötüleyerek kanunlara karşı itaatsiz oluyoruz, polis iki arada bir derede kalıyor, bazen çok kibar, bazen de tüm bunların baskısıyla agresif oluyor (tabii polisin de suçu var), güvenlik hizmetinin kalitesi düşüyor, artsın diye daha çok kaynak aktarıyoruz, kaynağı yine mantıksız harcıyor, önceliklerimizden çalıyoruz!

[tags]polis, emniyet, linç, [/tags]

TARTIŞALIM

“Polisi Linç Etmek Hem Güvenliğimize Hem Toplumsal Kalkınmamıza Engel” 2 kez yorumlanmış, siz de yorumlayın

  1. Polisinde toplumunda eğitime ihtiyacı var.

    Yorumlayan: adem | 18.12.2007, 15:13
  2. bu ülke için herkes bir şeyler feda etmek zorunda.

    Yorumlayan: Teknoloji Haberleri | 31.12.2007, 00:52

Yorum yapın