// ben...

ben...

Mahkemesiz, Kararsız Site Kapatmalar Başladı

İhbar Sitemiz de Açıldı, Hemen İhbar Edin; Mahkemeye, Hakime Gerek Yok, Site Kapansın!” başlıklı yazım üzerine hemen birkaç şikayet mektubu aldım. Bazıları kendi sayfalarının da yer aldığı büyük ücretsiz yayın ortamı sağlayan sitelerin kapatıldığını söylerken bazıları da “sansür başladı, işte kanıt” şeklinde adresler gönderdiler.

Gönderilen adreslere baktım, birinin adresinden açıkça müstehcen, büyük olasılıkla erotik yayın yaptığı belli oluyordu. Diğerinin adresinden ise nasıl bir yayın yapacağını kestirmek mümkün değil. Fakat her iki sitenin adresini yazdığımda karşıma şu ekran çıktı:

Mahkeme Kararı Olmadan Engellenen Sitelerin Ekran Görüntüsü

Bir önceki yazımda kullandığım ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi bir mahkeme adı ve karar numarası vardı, üstteki görüntüde ise bunların ikisi de yok. Bu da Telekomünikasyon Kurumu altında kurulan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından engelleme kararı verildiğini düşündürüyor. TİB yetkilileri, gelen site şikayetlerinde mahkemeye gitmeye gerek görmeden, ya da zaman kaybetmemek için artık engelleme kararı verebilecek, bunu hemen uygulatabilecekler. Bu yetkinin nasıl kullanılacağını zaman gösterek ama böyle bir denetleme kurulunun sansür kuruluna dönüşme şansı çok yüksek. Çünkü engellenen siteler sadece erotik içerikli siteler değil, pek çok site de “kamu zararına” olarak görünüyor, ama bu içerikler oldukça tartışmalı oluyor.

Zira artık günümüzde aile, çocuk filtreleme programları var, ayrıca bu engellemeler teknik olarak o sitedeki içeriği değiştiremediğinden, sadece bir grup İnternet kullanıcısını etkilediğinden yeteri kadar etkili olamıyorlar. Tekrar aynı şeye dikkat çekmek istiyorum, bizim insanlarımızı, İnternet kullanıcılarımızı bilinçlendirmemiz lazım. Her şikayette site kapatmakla bir yere varmamız çok zor, çünkü İnternet’te web yayıncılığı çok kolay, aynı sayfa birkaç saat içinde yepyeni bir adresten kolayca yayınlanabiliyor, hepsini engelleyebilmek içinse çok ciddi mesai ve uğraş gerekiyor…

Bu arada bana gelen e-postalarda yıllardır yazdıkları güncelerini (blog) yayınlayan WordPress.com gibi sitelerin erişiminin engellenmesi ile kendi blog yazılarına ulaşamadıklarını, emeklerini kaybetmek üzere olduklarını belirtenler için bir yol önereyim.

OpenDNS.com adresine gidin, oradaki seçenek ve bilgilerle ister modeminizin, ister işletim sisteminizin DNS adreslerini OpenDNS’e yönlendirin. ngellenen sitelere birkaç dakika içinde erişme şansına kavuşacaksınız. Böylece tüm yazılarınıza, çalışmalarınıza tekrar kavuşabilirsiniz.


[tags]İnternet Kanunu, 5651 numaralı kanun, sansür, site kapatma, site engelleme, TİB, Telekomünkasyon İletişim Başkanlığı[/tags]

TARTIŞALIM

“Mahkemesiz, Kararsız Site Kapatmalar Başladı” 3 kez yorumlanmış, siz de yorumlayın

  1. Bunlar Hürriyet, Milliyet gibi erotik kokan siteleri de kapatırlar mı merak ediyorum ? Etmezler de yine de hani burada o zaman eşitsizlik var. Ne biçim ülke burası ya.

    Yorumlayan: Fatih Arslan | 09.12.2007, 18:28
  2. Bence çok sacma bu site kapama insanların tercih hakkı var Rahatsız olan insan kapatılması gereken siteye girmez olur biter .. Madem internete sansür olayı var ozaman en başta kapatılması gereken siteler magazin siteleri ben inanıyorumki bir erotik siteden daha zararlılar millete … Hadi onuda geçtik tv kanalarınıda kapatsınlar ozaman ….

    Sansüre karşıyım arkadaş .

    Yorumlayan: Sedat Okutan | 11.12.2007, 00:44
  3. Yorumlayan: adas | 13.07.2008, 13:54

Yorum yapın