// bilgisayarlar

bilgisayarlar

Kablosuz İnternet Kanser Riskini Arttırır mı? Çağımızın Sorunundan Kurtulun: Yadsımayın

Ailemdeki uzmanlar sayesinde ilgilenmeye başladığım bir konu olan sağlıklı yaşam sonunda çalıştığım sektöre de dönüştü. Her gün bu konularda çalışmalar yapıyor, araştırmalar okuyor, değerlendirmeleri takip etmeye çalışıyoruz. Geçen hafta İngiltere merkezli ‘Kablosuz internet kanser riskini artırır’ haberi yayınlanmadan önce de kablosuz İnternet erişimi hakkında bize gelen sorular doğrultusunda benzer iddialarda bulunan araştırmalara denk gelmiştik.

Elektromanyetik her türlü alan sağlık risklerini dolaylı yoldan arttırır. Bu alanlara maruz kalanların, bildiğim kadarıyla, sadece bu nedenle kansere yakalandığını gösteren bir çalışma olmasa da elektromanyetik alanın, başka faktörlerin neden olduğu kanser gibi hücre bozulması sorunlarını derinleştirdiği, hızlandırdığı gözlemlenebiliyor. Ve çocukların bundan daha da çok etkilendiği, ülkemizde ve diğer ülkelerde trafolara, yüksek gerilim hatlarına yakın evlerde yaşayan çocukların lösemiye yakalanma sıklığı verileriyle desteklenen bir sonuç.

Elektromanyetik alanlardan koruyucu bazı ürünler bulunuyor, ama genel kabul gören bir ürün yok, asıl nedeni de bu konuya genel ilgisizlik, ve koruma ürününden önce ilk iş, bu alanların etkisinden kendimizi olabildiğine korumamız.

İşte elektromanyetik alan oluşturan pek çok kaynaktan biri de gittikçe yaygınlaşan kablosuz bilgisayar ağları, kablosuz İnternet alanları. Gittikçe daha fazla şirket ve evde kablosuz ağ kurulması, okullarda ve pek çok kurumda kablosuz erişim sunulması gece gündüz elektromanyetik etkiye maruz kalmamıza neden oluyor. Özellikle çocukların korumasız olduğu bu tehlike nedeniyle İngiltere’de okullarda kablosuz ağlar tartışma konusu oldu.

Bilim ve tıbbın sürekli ilerlediği bir ortamda olsak da, çağımızın ne kadar modern ve ilerici, aydınlanmacı bir çağ olduğu tartışılır. Çünkü “yadsımak” gittikçe daha çok insanda, daha sık görülen bir tutum oluyor. Rahatlık, geçici kazanç ya da ilgi göstermeye üşenme nedeniyle, işimize gelmeyeni yadsır olduk.

Peki kablosuz ağlar kanser tehlikesini arttırıyor mu? Apartmanınızda her daireden gelen ayrı bir kablosuz ağ sinyali, iş yerinde sürekli kablosuz ağlar arasında kalmak sizi germesin, korkutmasın. Dünya Sağlık Örgütü bu konuyu yakından takip ediyor, açıklamaları da şu anda bu tip radyo frekanslarının sağlık üzerinde olumsuz bir etkisinin gözlenmediği yönünde.
Burada önemli olan, hayatta gerçekten riski kanıtlanmış şeyler için tehlike hissetmek ve ‘stres’ yapmak. Gereksiz ve aşırı stres ise, bir cihazdan çok daha zararlı etkiler yapabiliyor. Bu nedenle riskleri görmezden gelmemek, yadsımamak, fakat aşırı stres yapmadan da dengeyi kurmak lazım.

Kablosuz ağlardan önce dikkat etmemiz gereken başka teknolojiler var diye düşünüyorum. Bir yanda yeni bulgular, diğer tarafta hayatı kolaylaştıran teknoloji ve ürünler! Ev içinde, iş yerinde masamızdaki sabit telefonu değil cep telefonunu kullanıyor, 15 dakika kazanmak için fırındaki mikrodalga ısıtma düğmesine basıyoruz.

Şimdi de kablosuz İnternet’in rahatlığından vazgeçemiyoruz, bundan sonra da pek vazgeçecek gibi değiliz. Tercih tabii ki bireylerin, sizlerin, eğer bir masada diz üstü bilgisayar kullanıyorsanız, modemi kabloyla notebook’unuza bağlayabilirsiniz. Bu konuda hassas olanlar en azından kablosuz ağ kullanım süresini kısaltmaya çalışabilir.

 • Kablosuz bir modeminiz var, ama evde kablosuz alıcınız yoksa, modeme kabloyla bağlı bir bilgisayardan, mesela masaüstü, ‘desktop’ bir bilgisayardan İnternet’e giriyorsanuz, modemin kablosuz yayınını kapatın
 • Evde olmadığınız saatlerde, ya da evde İnternet’i kimsenin kullanmadığı saatlerde, tabii gece uyurken de, modeminizi kapatın
 • Yemek yerken, TV seyrederken yarım ya da bir saatliğine de olsa modeminizi kapatın
 • Hatta bunları komşunuza da öğretin, tembihleyin ki onun kablosuz ağı sizi olabildiğine az etkilesin
 • Evde küçük çocuklar varsa bu önlemleri uygulamaya daha da fazla önem gösterin

Kablosuz modemin olumsuzluklarına değindik, bu teknolojiyi gereksiz yere olabildiğince az kullanın dedik. Ama hayatınızdan çıkaramayacaksanız, hatta yeni bir kablosuz modem alacaksanız, bu aralar arkadaşlarımın ayarlarını yapmak için çok modem deneme fırsatı bulmuş biri olarak bir modem önerisi yapabilirim. Özellikle kendilerini teknik bilgili hissetmeyen, ayarları yapamayacağını düşünenler için Türkiye’de geliştirilmesi ve yazılımı yapılan Airties modemler ile gelen kolay kurulum CD’leri işlerinizi oldukça kolaylaştırabilir.

Modemlerin üstündeki 150, 300 Mbps gibi hızlar ise sizi şaşırtmasın, bu teorik maksimum transfer hızı. Daha hızlı modemler daha zararlı değildir, protokolleri daha farklıdır, daha yeni teknolojilerdir. Benim İnternet hızım 8 Mbps, 150 bile çok demeyin, gerek kullanacağınız yerin yapısı, gerekse de kablosuz telefonlar, mikrodalga fırın gibi öğeler hızı ciddi oranda düşürür. Zaten 150 Mbps gibi hızlar teoriktir ve de iki taraflı veri transferi için haberleşmeler de işin içine girince gerçek hız çok daha düşük çıkar.

Ayrıca modem alırken en ucuza kaçmayın, biraz daha fazla bir miktarı gözden çıkarıp 7/24 telefonla destek veren, garanti hizmeti tam olan markaları da tercih edin.

İlgili yazılar:

[tags]kablosuz İnternet, kanser, elektromanyetik alan, elektromanyetik alan ve kanser, kablosuz modem, wi-fi, wireless[/tags]

TARTIŞALIM

“Kablosuz İnternet Kanser Riskini Arttırır mı? Çağımızın Sorunundan Kurtulun: Yadsımayın” 14 kez yorumlanmış, siz de yorumlayın

 1. olduğunda, nasıl da sağlığımıza, rahatımıza özen gösteririz! Teknoloji ürünleri kullanırken, radyasyona maruz kalmaktan kaçınırız. Bilgisayar ekranları, cep telefonları bizi bu etkilere maruz bırakıyor biliriz, önlem alırız.Kablosuz internetin oluşturacağı riskler, sağlığa zararlarıkonusunda bir bilinç uyanmaya başladı ki, inanıyorum buna da özen göstermeye çalışacağız. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu kremler, ultraviyole koruyucu güneş gözlükleri kullanırız.

  Yorumlayan: Flynxs | Lynist weblog | 31.05.2007, 19:06
 2. MADEM ZARALI TÜRK TELEKOM BİLE MODEM VERİYOR BUNA YETKİLİLER NİYE DUYARSIZ KALIYOR
  İNSAN SAĞLIĞI BU KADAR UCUZ MU

  Yorumlayan: CAHİT | 09.06.2007, 11:41
 3. AIRTIES RT205 125G WIRELESS ADSL 2 MODEM
  AIRTIES WUS-300 WIRELESS USB ADAPTÖR

  Bu iki ürünü aldım iyimi kötümü bilmiyorum yani sinyaller acısından. beni aydınlatırmısınız.
  Tşk………

  Yorumlayan: Mustafa Kuruçay | 13.06.2007, 23:31
 4. Cep telefonları da zararlı ama patır kütür kullanıyoruz.

  Kabul edelim, hepimizin sonu kanser..

  Yorumlayan: barış atasoy | 28.07.2007, 01:38
 5. GÜNÜMÜZDE KANSERE YOL AÇAN O KADAR COK ÜRÜN VARKI SAYMAKLA BİTMEZ.ONEMLİ OLAN KANSERE YOL ACAN ÜRÜNLERLE VAKTİMİZİ GEÇİRMEKTENSE KANSERE ÇAĞRE BULMAK DAHA MANTIKLI ÇÜNKÜ BU ÜRÜNLER TAMAMİYLE HAYATIMIZA GİRMİŞ DURUMDA.

  Yorumlayan: SELAHATTİN | 22.09.2007, 13:25
 6. doktormusun lan iki modem bağladın diye profmu oldun.

  Yorumlayan: kamil atasoy | 06.10.2007, 10:45
 7. valla ben evde kablolu kullanmaktan yanaydım ama arkadaşlar sürekli kablosuz olsun diyordu bende durun bi iyice araştıralım daha sonra bakarız dedim ve şu an kesinlikle vazgeçtim ne kadar kendimize dikkat edrsek o kadar kardır

  Yorumlayan: ekrem yıldırım | 08.10.2007, 10:57
 8. arkadaslar wireles denen bu sistem gercekten cok zaralıymıs.ama ne yapalım kullanıyoruz.cok rahat olusu ve notbook lar için vaz gecilmez bi sistem olusu cazip kılıyor ne yapacamızı bilmiyoruz.

  Yorumlayan: dogan | 12.12.2008, 01:20
 9. bizim komşular sağolsunlar gece yatarken bile kablosuz interneti kapatmıyorlar. ben hiç huzurlu ve yeterli bir uyku alamıyorum. her sabah kalktığımda birileri beni dövmüş gibi kalkıyorum.

  Yorumlayan: mustafa | 01.03.2010, 09:18
 10. Cihan Salim’e vermiş olduğu yararlı bilgiler nedeniyle teşekkür ederim. Kablosuz internet kullanımına başlayacağım için araştırma yaparken bu bloga rastladım ve yıllardır elektromanyetik dalganın ne kadar zararlı olduğu bilerek ve bilmenin hiç bir işe yaramadığı acı bir şekilde görerek yüksek teknolojili ve bir o kadar da ilkel bir yaşam sürdürdüğümüzü düşünüyorum. Ben ekonomik nedenlerden dolayı kablosuz net kullanmaya karar verdim çünkü hem ev telefonu hem adsl ücreti artık sıkıntı vermeye başladı.Fakat görüyorum ki kablosuz net yoluyla elde edeceğim kar sağlığımın ciddi şekilde bozulması olarak bana geri dönecek. İronik ve çelişkili yaşamayı gerçek yaşam addediğimiz için gerçekten üzgünüm.Birtakım değerli taşların ve bitkilerin manyetik çekim konusunda yararlı olduğunu duymuştum. Bu konuda bilginiz var ise paylaşırsanız sevinirim. Araştırmalarınızda başarılar dilerim.

  Yorumlayan: HaticeSalan | 17.03.2010, 20:35
 11. adam olun teknelojiden iyi istifade edin zaten ömür az.

  Yorumlayan: ibrahim | 01.06.2010, 19:21
  • valla bende kablosuz internet kullanmayalım diyorum ama dinleyen kim iş işten geçtikten sonra aklımız başımıza geliyor.

   Yorumlayan: gülkezban | 20.10.2010, 06:17
 12. “Evde olmadığınız saatlerde, ya da evde İnternet’i kimsenin kullanmadığı saatlerde, tabii gece uyurken de, modeminizi kapatın”
  Kapatmaya hiç gerek yok örneğin ttnetin verdiği zyxel modemde zamanlama özelliği var sanırım bir çok modelde de vardır. Bu sayede haftanın belirli günlerinde istediğiniz saatlerde kablosuz yayının kapalı olmasını ayarlayabiliyorsunuz. Mesela geceleri sabaha kadar kablosuzun kapalı olması sabahta otomatik açılması oldukça faydalı bence.

  Yorumlayan: FTH | 27.11.2011, 23:10
 13. Bilgilendirme için teşekkürler FTH. Ben bu yazıyı yazdığımda böyle modemler yoktu veya benim haberim yoktu… Evet, artık böyle modemler var, modem ayarlarında bunu düzenleyebilecek olanlara ben de tavsiye ederim, geceleri otomatik kapatmayı. Ama her gece kaçta yatıcağınız da belli olmaz :) Bu yüzden saat 2’de otomatik kapanmasını beklemektense ben yine elle kapatanlardanım…

  Yorumlayan: H. Cihan Salim | 28.11.2011, 12:51

Yorum yapın