// doğa, çevre ve gezi

doğa, çevre ve gezi

İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni Yoksa Hala Görmediniz mi

Uzun süredir Topkapı Sarayı ve Darphane’nin olduğu bölgeye gitmemiştim. Yıllar önceki Darphane ziyaretimde ise hatırlamadığım bir nedenle İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etmemiş, bir başka güne bırakmıştım. Ama bu erteleme oldukça fazla sürdü ve ben müzeyi ancak birkaç hafta önce gezebildim. Yazmak ise bugüne nasip oldu.

1891’de açılan ilk Türk Müzesi, ünlü ressam Osman Hamdi Bey tarafından kurulmuş. İstanbul’da yaşayan birinin görmeme, gezmeme seçeneği olmayan müze, müze olması amaçlanarak yapılmış az sayıdaki binadan biri olarak da tarihte yerini almış. Bina kompleksinin müze olması için inşa edildiği zaten kolayca hissediliyor.Çok geniş bir alana yayılmış olan müze Dünya’nın en büyük beş arkeoloji müzesinden biri. Bu nedenle ciddi zaman ayırmanız gerekiyor. Önceden “1 saatte gezerim” düşüncesi ile giderseniz, o saat sonrası da gitmeniz gereken bir yer varsa göremedikleriniz sizi hayıflandıracaktır. “Arkeoloji Müzesi” olarak adlandırılsa da müze alanında arkeoloji müzesi dışında Eski Şark Eserleri Müzesi ve de Çinili Köşk bulunmakta.

Arkeoloji Müzesi Binası da Çok Etkileyici

Arkeoloji Müzesi’nde antik çağ heykelleri, çanak çömlekler, pişmiş toprak heykelcikler, Hazine Bölümü ve ötesinin yanında İskender ve Ağlayan Kadınlar lahitleri de bulunmakta. Pek çok lahtin arasında gerçekten tarihi önemi çok büyük olan İskender Lahti müze binasının şekline de esin kaynağı olmuş. Ek binadaki dört katın üçünde ise İstanbul; Anadolu; Kıbrıs, Suriye, Filistin sergi salonları bulunmakta. En alt katta ise şu dönemde İstanbul Boğazı’nda inşası süren Marmaray’ın kazı çalışmalarından çıkarılanlar sergileniyor. Bu sergi bitmeden yazmak istiyordum, Yenikapı’dan ve diğer pek çok noktadan neler çıktığını görmek gerçekten de etkileyici.

Müze alanın girişindeki Eski Şark Eserleri Müzesi de Anadolu, Mezopotamya, Mısır ve Arap uygarlıklarından ilgi çekici eserler barındırıyor. Tüm bunların ortasında ise Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan Çinili Köşk harika çinileriyle sizleri bekliyor. Rengini kaybetmiş binlerce yıllık lahitlerden sonra kısa bir ara verip çinilerin harika tonları, köşkün camlarının güneş ışıklarıyla aldığı renklerde kaybolmak çok rahatlatıcı.

İstanbul Arkeoloji Müzesi hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ilgili web sayfasından bilgi alabilirsiniz. Pazartesi dışında her gün açık olan müze Sultanahmet’teki Gülhane Parkı girişinin sağından Topkapı Sarayi Müzesi’ne çıkan Osman Hamdi Bey Yokuşu üzerinde.

Müze kompleksinde çektiğim fotoğraflardan yaklaşık 100 tanesini http://www.flickr.com/photos/cihansalim adresinden görebilir, yorumlayabilir, değerlendirebilirsiniz.


[tags] İstanbul Arkeoloji Müzesi, İstanbul Müzeleri, Müze, Kültür Sanat, Eski Şark Eserleri Müzesi , Çinili Köşk, cihansalim.net/galeri[/tags]

TARTIŞALIM

“İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni Yoksa Hala Görmediniz mi” 18 kez yorumlanmış, siz de yorumlayın

 1. ilk önce bizlere böyle bir olanağı sağlamamıza vesile olan sayın kemalettin hocam a sonsuz saygılarımı sunarım.burada emeği geçen tüm büyüklerime teşekkürlerimi sunmak istarim .

  Yorumlayan: harun | 15.11.2007, 18:49
 2. İstanbul Arkeoloji müzesi çooooooooook güzel içi çok büyük süperrrrrrr ben gitttim. Çok güzel bir yer sizlerede tavsiye ederim gitmenizi çokkkkkkkkkkkkk şaşırıcalsınız orada gördüklerinize çoook şaşırıcak bayılıcaksınız Teşekkür ediyorum bu yazdığımı okuyanlara Türkiye sizinle gurur duyuyor

  Yorumlayan: SONGÜL ALKAN | 23.01.2008, 13:39
 3. çok güzel olmuş teşekkür ederiz. saolun…. :)

  Yorumlayan: selen | 11.02.2008, 20:33
 4. gerçekten harika bir müze gidip iiii yice inceledimmm tekk kelmeyeyle harika

  Yorumlayan: emine | 27.02.2008, 17:53
 5. istanbul arkeoloji müzeleri dünyanın sayılı müzelerinden birisi olduğu halde maalesef hakketiği değeri görmüyor.üniversitedeki bitirme tezim olduğundan çok gittim geldim inceledim araştırdım gidilmemesi büyük bir kayıp diyebilirim.özellikle lahitler salonu sizi başka bi aleme götürür.Aslında büyük iskendere ait olmayan fakat üzerindeki bezemelerden onun ismiyle anılan dünyanın en güzel lahitlerinden birisi olan iskender lahtini mutlaka görmelisiniz.ağlayan kadınlar lahtiyle içininizi derin bir hüzüm kaplamalı,dünyanın ilk yazılı antlaşması olan kadeş antlaşmasınında içinde bulunduğu milyonlarca eserin sergilendiği,yaşadğımız toprakların ne derece zengin ve köklü bir kültürü olduğunu gözler önüne seren bu muhteşem müzeye gitmemek yeterli ilgiyi göstermemek osman hamdi beye büyük saygısızlık olur.

  Yorumlayan: NASIR ASILTEKİN | 01.03.2008, 10:47
 6. Ben de ilginize teşekkür ederim Selen.

  Sayın Asıltekin, kısaca detay verdiğiniz için teşekkürler. Bitirme tezinizin sonuna kadar zevkle çalıştığınızı umuyorum, müze hakkındaki birikiminizi paylaşmanızı dilerim, çünkü Türkiye’nin bu kadar önemli bir müzesi hakkında o kadar az bilgi ve yorum var ki…

  Yorumlayan: H. Cihan Salim | 03.03.2008, 20:15
 7. arkeoloji muzesi mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında bence

  Yorumlayan: murat | 05.03.2008, 18:07
 8. ben bu siteyi çok sevdim çünkü aradığımı buldum
  meraba ben orkeolji müzelerini çok merak ediyordum ben ilk gitiğimde oraya gördüğüm tüm müzelerden güzeldi iyiki varsın arkeoloji müzesi
  ben ilk gittiğimde orayı incelemediğim için çok pişmandım 2. kez gittiğimde her yeri inceledim bundan çok sevinçliyim
  orası bence çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook harika bence gidinve orayı görün

  Yorumlayan: kübra | 11.03.2008, 19:24
 9. Kariye ve Fethiye müzeleri fotoğraflarına ilk bakan ben olmuşum meğer.Oralar özel ilgi alanım arasında olduğu için bir de sizin gözünüzle görmek istedim.Turist rehberiyim fotoğraflara bakarken ‘keşke yanında olsaydım ikonaları anlatırdım’ dediğim anlar oldu (ciddi bir okur yazar olarak mutlaka bilgi edinmişsinizdir :) yine de benim bilgi dağarcığımda olan nette yazmayan şeyler olabilir).Bu arada sizi bugün tanıdım.Gezerken haberim olsun.

  Yorumlayan: serpil | 13.03.2008, 02:45
 10. YA VALLAHİ GÜZEL BİR YERE BENZİYOR BAKSANANIZ Bİ ÇOK TARİHİ BİR YER OLSA GEREK İNŞALLAH BEN DE GİDERİM ARKADAŞLAR YORUMLAR İÇİN TEŞEKÜRLER

  Yorumlayan: Abdullah | 14.03.2008, 07:41
 11. cok güzel bayıldım sağ olun
  ödevimi yaptım herkese tavsiye ederiim

  Yorumlayan: şaika | 04.05.2008, 18:20
 12. bence arkeoloji müzesi

  arkeologların arkeolojik kazıları sonucu yer altından gün ışığına çıkardıkları,sergilendiği ve saklandığı yerlere arkeoloji müzesii denirrrrrrrrrrrrrr:)

  Yorumlayan: irem | 11.05.2008, 09:20
 13. ben yeri gördüm ve gittim burda firavunun iskeleti açık ta yani gözüküyo ayrıca secde ederken bulunmuş
  ayrıca orada insanların mumyaları var.

  Yorumlayan: emir ersagun | 08.08.2008, 10:35
 14. Benim güzel sanatlar ödevim bu fakat müzeye gidemedim rahatsizligimdan dolayi suanda ankaradayim. yarim sayfa özet yarim sayfada yorum yazmam gerek müzeyle ilgili bana yardim edebilecek biri war mi acaßa?
  yardim ederseniz cok sevinirim :)

  Yorumlayan: melis | 10.01.2009, 14:26
 15. bence çok güzel bi müze herkesin görmesi gereken, bilgiler için sağolunby teşkur

  Yorumlayan: gülçin | 13.01.2009, 16:55
 16. iyi günler arkadaşlar ben müzede güvenlik görevlisi olmak istiyorum ne yapmam gerekir nereye başvurmam gerekir

  Yorumlayan: YASİN BİLGİN | 14.08.2009, 12:16
 17. bence süper

  Yorumlayan: FURKAN | 11.02.2010, 16:36
 18. MERHABALAR,GÜZEL SANATLAR DERSİMİN ÖDEV KONULARINDAN BİRİ İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİ GEZİSİ VE BU MÜZEYLE İLGİLİ EDİNDİĞİM GÖZLEMLERLE İLGİLİ YORUM DU. BİR ARKADAŞIMLA SABAHIN ERKEN SAATLERİNDE MÜZEYE GİTTİM.AKLIMIN UCUNDAN BİLE GEÇMEZDİ BU KADAR ÇOK ESERİN BİR ARADA VE BİZE AİT BİR MÜZEDE BULUNABİLECEĞİ.AKLIMCA BİR GÜN İÇİNDE İKİ MÜZE GEZERİM DİYORDUM, MÜM KÜNMÜ BU MÜZEYİ 1 GÜN GEZDİM AMA GÖREMEDİĞİM ,İNCELEYEMEDİĞİM DAHA BİR ÇOK ESER VAR KENDİMİ TARİHTE BİR YOLCULUĞA ÇIKMIŞ GİBİ HİSSETTİM VE ÇOK HAZIRLIKSIZ OLDUĞUMU ANLADIM.ÖDEVİMİN GEREĞİ OLDUĞU İÇİN BİRKAÇ ŞEY YAZACAĞIM FAKAT DOYMADIM BİRDAHAKİ GİDİŞİME ORADAKİ ESERLERLE İLGİLİ ARAŞTIRMALAR YAPARAK GEZMEYİ DÜŞÜNÜYORUM.BENCE ÖYLE ÜSTÜNKÖRÜ BİR GEZİ İLE YETİNİLECEK BİR MÜZE DEĞİL,GÜNLER HATTA HAFTALARCA GEZİLEBİLİR.BU KADAR FARKLI KÜLTÜR BİR ARADA,BİR MÜZEDEN DAHA NE BEKLENEBİLİR Kİ.

  Yorumlayan: hayal | 23.12.2012, 10:22

Yorum yapın