// iktisat ve Türk ekonomisi

iktisat ve Türk ekonomisi

Halkbank blok satılmayıp halka arz edilince yabancılaşması engellenebilecek mi? Popülizm erken mi başladı?

Özelleştirme programında yer alan Halkbank son gelişmelere göre blok satış yöntemiyle özelleştirilmeyecek. Yani bankaya sahip olmak isteyenler tümü, ya da çoğunluk hissesi ve yönetim hakkını bir kerede almak için ihalede teklif vermeyecekler. Bunun yerine Halkbank hisselerinin ilk etapta dörtte biri halka arz edilecek.

En baştan belirtmekte fayda var, sayısız konuda yaşadığımız gibi Halkbank blok satışında da hukuki boşluklar veya sorunlar olduğunun, ilerde ihalenin iptal edilebileceğinin, prestij ve gelir kaybı yaşanacağının ortaya çıkmasıyla bu yöntem değişikliğine gidilmişse diyebileceğim fazla bir şey yok.

Ama esas neden bu değilse halka arz kararını etraflıca sorgulamamız gerekiyor. Blok satışın içinde yönetim hakkı devredildiğinden bankaya hissedar veya sahip olmak isteyenler daha büyük miktarları gözden çıkarır. Ama halka arz ile azınlık hissesi satıldığından ve hatta iskontolu satış olabileceğinden özelleştirme geliri çok daha düşük kalacaktır.

“Banka özelleşsin, satılsın” gibi bir yaklaşımım yok, bankacılık sektöründe yabancı payının yükselmesi beni de düşündürüyor. Ama Halkbank özelleştirme kapsamında ve iktidarın kararlılığı göz önünde tutulursa er geç özelleştirilecektir. Bunu veri olarak alırsak özelleştirmeden en fazla geliri elde etmek asıl amaçtır. Bazı sivil toplum kuruluşlarının açıklamaları ve “banka Türk kalsın” muhalefetini mutlu etmek için, yani popülizm için bu yöntem seçildiyse vah başımıza gelenler. Seçim yılının henüz başında popülist tutumlar birilerine oy kazandırsa da ülkeye refah kaybettirir.

Halka arz ile bankanın yabancılaşmayacağı mesajı vermek istenmesi de bir başka kara mizah örneğidir. Sonuçta İMKB’de, hele finansal hisselerde yabancı ağırlığı malum. Bu hisseler fiyatı ödemeyi göze alan herhangi bir yabancı kurum tarafından borsada alınabilir. Hem de blok satış için verilecek paradan daha azı verilerek.

Ayrıca özelleştirme sonucunda yabancı bir bankanın Halkbank’ı alacağı da kesin değildir. Tepe yöneticisiyle geçen yıl konuştuğum bir Türk bankası Halkbank ile çok ciddi olarak ilgileniyor. Bizzat konuşmadığım ama güvenilir bir duyum aldığım ikinci bir Türk bankası da Halkbank’ı almayı düşünüyor ve bu olasılık için kaynak oluşturuyor(du).

Sonuçta iç mücadeleler, yanlış değerlendirmeler ve küçük hesaplarla yine optimum noktadan uzaklaşmış oluyoruz. Blok satılsa yabancıya gideceği garanti olmayan bankayı birilerinin gönlünü yapmak için parça parça satacağız. İlk %25’lik satışın ardından, burası Türkiye, belki yine yöntem değişir ve kalan blok satılır. Ama yine de %25 bile olsa halka arz edilerek gelir kaybı yaşanacak, üstüne üstlük hisseler yine yabancı bankalar tarafından borsada alınabilecek!

TARTIŞALIM

“Halkbank blok satılmayıp halka arz edilince yabancılaşması engellenebilecek mi? Popülizm erken mi başladı?” henüz yorumlanmamış, ilk siz yorumlayın

Yorum yapın