// bilgisayarlar

bilgisayarlar

Geniş ekran monitörde oyun oynayabilmek

LCD’ye geçmeye uzun süre direndim, ilk neden kaliteli CRT monitörümün performansı, ikinci nedense LCD’lerin teknik sorunlarıydı. Sabit/doğal çözünürlük değiştirilince netlik bozuluyordu ve ben tüm uygulamaları LCD’min doğal çözünürlüğüne zorlamak istemiyordum, ikincisi de film ve oyunlarda bizzat gördüğüm tepki süresi sorunlarıydı. Tabii tepki süreleri gittikçe hızlandı.


Ama sonunda LCD’ye geçmeme neden olan dev CRT’min odaya yaydığı ısıdan usanmam, üstüne de Mehmet Doğan’ın “Çevre Dostu Web Tasarımcı Nasıl Olunur?” yazısı ve linklerde okuduklarım oldu. Etkileyici teknik özelliklerinin yanında kampanya dolayısıyla indirime girdiğinden, daha önce seçenekler arasına bile koymadığım geniş ekran bir monitör aldım. Aslında 19 inç ve üstünde geniş ekran monitör alma konusunda iyi düşünmekte fayda var, eğer TV ve film/dizi seyredilecekse son derece uygun, ama bilgisayar kullanımı içinse henüz gözlerimizin bu şekilde bilgisayar kullanmaya alışmadığını düşünüyorum, en azından dünyanın bu tarafında. Ama gidişat da, üreticilerin maliyet odaklı yaklaşımlarıyla, geniş ekrana doğru.Zaten dizüstü bilgisayarlarda standart olan geniş ekranlar yakında bilgisayarların da tek tamamlayıcısı olabilir. Ama henüz o aşamaya gelmediğimizden tüm uygulamalar geniş ekran çözünürlüğüne uygun değil. Bence en sorunlusu da, oyunlar gibi görsellik üzerine kurulu uygulamalar. Eğer geniş ekran bir monitörünüz ya da dizüstünüz varsa, elinizdeki oyun da bu ekranda sorunsuz çalışmıyorsa, bu konuda WideScreenGamingForum.com’dan destek alabilirsiniz. Sadece forumlar değil, geniş bir oyun listesinde hangilerinin geniş ekranda nasıl çalıştırılabildiği, ek ayar ve dosya gerekip gerekmediği listeleniyor. Zaten doğrudan oyunlar bölümüne girip, oradan gerekli bilgileri elde etmek mümkün.Bu siteyi bulmama neden olan da, şaşırtıcı şekilde geniş ekranı desteklemeyen Need for Speed serisinin son oyunu Carbon. Siteden verilen bir bağlantı ile, oyunu farklı çözünürlüklerde çalıştırabilen bir küçük yazılım buldum ve ancak böyle oyunu açabildim. Laf açılmışken, son NFS oyununun, Most Wanted‘dan sonra bir hayal kırıklığı ve çok kolay, basit kaldığını düşünüyorum. Asker dönüşü ilk hevesim de kaçınca oyunu sıkılarak bitirdim diyebilirim.

[tags]LCD, monitör, geniş ekran, wide screen, oyunlar, Need for Speed Carbon[/tags]

TARTIŞALIM

“Geniş ekran monitörde oyun oynayabilmek” 4 kez yorumlanmış, siz de yorumlayın

 1. Original post: Geniş ekran monitörde oyun oynayabilmek by at Google Blog Search: en iyi oyun siteleri Blog tag: En iyi oyun siteleri Technorati tag: En iyi oyun siteleri

  Yorumlayan: En iyi oyun siteleri | 18.03.2007, 07:26
 2. slm arkadaşlar yine ben sizlere bir sorum olacak ya gerçekten askerlik düşürülecekmi?askerlik 3 ay daha düşecek diyorlar ama sağlam kaynak olsun istiyorum gerçekten bilgisi olan varsa lütfen cevep yazsın yaklasık 1 haftadır araştırma yapıyorum ama kesin bir bilgiye ulasamadım bana yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden hepinize tesekkürler en kısa zamanda cevaplarınızı bekliyorum.

  Yorumlayan: zöhre | 02.10.2007, 20:09
 3. aarkadaşlar slm

  Yorumlayan: sarı şeker | 10.10.2007, 10:18
 4. Benim de eskiden crt monitörüm vardı, ben ona tosba derdim arkasının uzunluğundan. :).Benim 107T5 düz ekran vardı.O zamanlar en iyisiydi.Hatırlarsın Cihan Abi, eskiden düz ekranları ekstra bir cam ekleyerek düzleştiriyorlardı.O cam olmadığında normalde bombeliydi.Bu monitör ise bir devrimdi :D

  Yorumlayan: Okan Aybek | 29.06.2010, 11:19

Yorum yapın