// bilgisayarlar

bilgisayarlar

Garanti süresi geçen ürüne tam destek veren Çizgi ve tüketici sadakatinin önemi

Geçtiğimiz hafta kişisel bilgisayarımın anakartında bir arıza oldu ve de bilgisayarım kullanılmaz duruma düştü. Yaklaşık üç yıllık bir sistem olduğundan anakartımın da iki yıllık garanti süresi bitmişti. Bu da beni düşündürüyordu, anakartı hangi firmaya, ya da hangi tamirciye verecektim, kaça patlayacaktı, tamir sonrası güvenilir olacak mıydı, sabit disk ve diğer bileşenlere giden elektrik akımı sağlıklı olacak mıydı…


Çok kısa bir İnternet araması sonrası, iki yıl geçmiş olsa bile yine de ithalatçı ve garantiyi veren firmayı aramaya karar verdim. İyi ki de öyle yaptım. Asus anakartımı Çizgi Elektronik ithal etmişti ve de garantiyi bizzat kendi oluşturduğu servis ekibiyle veriyordu. Çizgi görevlileri önce seri numarasından kartın ithalatçısı olduklarını doğruladı, ardından da ücretsiz bakım ve servis vereceklerini belirttiler.Birkaç gün sonra anakartımın yanan güney çipi değiştirilmiş, üstünde RAM bellekle gönderdiğim anakartım ve bileşenler ayrı ayrı kutulara konmuş şekilde teslim aldım. Ücretsiz destek bir yana, servisin kalitesi, profesyonellik de saygı uyandıracak boyuttaydı. Anakart gibi temel bir bileşeni çalışır kılmak hem sistemin sürekliliği açısından hem de ekonomik açıdan çok önemli, zira yeni bir anakart, yeni bir işlemci ve RAM bellek demek olabiliyor. Anakarta hassasiyet göstermek de bu nedenle bir hayli kazanç getiriyor.

Bunları niye yazıyorum? Çünkü sattığı ürünün sorumluluğunu almaktan kaçınan, müşteriyi bir kere kazıklanabilecek tüketici olarak gören zihniyet ülkemizde çok güçlü. Böyle olumlu örnekleri görmek, hem iyi hem kötüleri teşhir etmek için bana ve benim gibi düşünenlere cesaret veriyor.

Ki Çizgi Elektronik’in de teknik destek konusunda daha önceki dönemlerde çok tepki çektiğini belirten tanıdıklarım var, hatta Asus almak istemesine rağmen Çizgi’ye güvenemediğini söyleyen sistem yöneticisi bir arkadaşım da. Ama sanırım Çizgi bu eleştirilerden dersini almış. Sadece hizmet ve süreçlerini mükemmelleştirmekle kalmamış, sosyal sorumluluk projeleri üstlenerek toplumla alışverişini çift yönlü kılmak için çalışmış.

Artık tüketiciye saygı duymak, sunulan ürün ve hizmeti sahiplenmek ve sorumluluğunu üstlenmek çok büyük önem taşıyor. Bilindiği gibi bir süredir “az arz çok talep” dünyasında değiliz. Aksine tüketim talebini fazlasıyla aşan üretim potansiyeli ve kapasitesi pek çok sektörde mevcut. Bu nedenle tüketici sadakatini elde etmek çok değerli. Tüketiciyle doğru ilişkiler kurmak o tüketicinin yaşam boyu firmaya getirisini arttırıyor, böylece rekabet gücünü yükseltiyor. Artık bu vizyonu paylaşmanın zamanı geldi de geçiyor. Siz tüketici haklarının, tüketiciye saygının neden önemli olduğundan hala emin değilseniz, buyrun beş yıl önce bir tüketici hakları sitesinin açılışı için rica ettiği, beni şaşırtacak kadar fazla ses getiren, ilgili yayınlarda birden fazla kez yer bulan eski bir yazıma göz atın: “Tüketici Hakları: Angarya Değil, Anahtar!

Çizgi sayesinde bundan böyle olumsuz örneklerden bahsetmekten çekinmeyeceğim, maalesef malzeme çok…


[tags]Asus anakart, Çizgi Elektronik, teknik servis, garanti, tüketici hakları,[/tags]

TARTIŞALIM

“Garanti süresi geçen ürüne tam destek veren Çizgi ve tüketici sadakatinin önemi” bir kez yorumlanmış, siz de yorumlayın

  1. çok güzel bu yazıyı okuduğumda okuduklarıma inanamadım önce :D süpermiş…bilgilendirme için teşekkürler…

    Yorumlayan: The OZ | 25.01.2009, 05:02

Yorum yapın