// doğa, çevre ve gezi

doğa, çevre ve gezi

Doğal Kaynaklarımızı Tüketiyoruz, İlk Tehlike Suda, Lütfen Tasarruf Edin

Bugün 15 binden fazla web güncesi “Blog Action Day” kapsamında doğal kaynaklar ve çevremiz üzerine yazıyor. Ben de “bir kişi ne fark eder” demeyerek aynı amaca yönelik yazacağım.

Türkiye ve büyük şehirler açısından sonuçlarını görmeye başladığımız doğal kaynak sorunlarımızın başında su sıkıntısı geliyor. Su zengini sandığımız ülkemiz aslında su fakiri. Bu durum karşısında biz suyu tüketenler olarak bazı önlemler almalıyız. Ama isteyerek alanlarımızın sayısı çok az. Zaten bu nedenle İstanbul’da Kasım ayında su kullanım ücretlerine %17 ila %134 arasında zam yapıldı. Ayda 20 metreküpten fazla su harcayanlar metreküp başına artık 1,71 değil tam 4 YTL ödeyecekler. Yüksek kullanıma fazladan zam ile tasarruf özendirilmeye çalışılıyor.

Ben de su tasarrufu için nispeten az akla gelebilecek önerilerde bulunmak isterim:

 • Tıraş, vb. günlük bakımlar sırasında çok daha az suyla işinizi görebileceğinizi fark etmenin zevkini tadın. Suyu sık sık kapatıp çok az miktarlarda kısa süreliğine açın.
 • Aynı uygulamayı duş ve banyoda sürdürün. Sürekli su açık durumda yıkanmamaya çalışın. Bir belediye başkanının garip önerilerini (!) uygulamaktan ziyade az suyla olabildiğince fazla bölgeyi durulamaya çalışın!
 • Günlük basit su tüketiminiz sırasında kullandığınız suyu taslarda toplayıp çiçeklerinizi sulamak ve benzer amaçlar için kullanın.
 • Yeni elektronik cihaz, beyaz eşya alırken tasarruf yapan cihazları tercih edin. Böyle bir çamaşır veya bulaşık makinesi size daha pahalı gelse de su ücretlerindeki zamlar nedeniyle bu farkı fazlasıyla çıkarabileceğinizi unutmayın. Aynı tercihi buzdolabı, fırın gibi aletler için de yapın.
 • Çok geniş bir kesimin günde bir ila beş kez namaz kıldığı, bir o kadar da abdest aldığı ülkemizde büyük su tasarrufu abdest sırasında sağlanabilir. Lütfen abdest almanın amacını ve nasıl alınması gerektiğini iyi öğrenin. Suyu sürekli akıtmayın, az miktarda, ince akıttığınız su ile abdest alın. Susuz durumlarda abdestin nasıl alınmasının caiz olduğunu hatırlayarak az suyla abdest almak için cesaret edinin.

İbadet öncesi, sırası ve sonrasındaki tutum da Türkiye’de ciddi tasarruf sağlayabilir. Bu nedenle su ile ilgili yazmaya başlamış olsam da bu konuya diğer açılardan da bakmak isterim.

 • Örneğin abdest, ibadet sırasında olabildiğince az elektrik tüketin. Namaz kılınan yeri çok fazla aydınlatmanıza gerek olmadığını hatırlayın.
 • Sadece ibadet sırasında değil, ışığa çok ihtiyacınız olmayan her durumda elektrik tasarrufu yapın. Bazı işlerinizi az ışıkla halledin.
 • Ve lütfen bilgisayar, monitörlerinizi gereksiz yere açık bırakmayın. Bugüne kadar öğretim kurumlarında, işyerlerinde bu umursamazlıkla ile o kadar çok karşılaştım ki şaşırıyorum. Bir yıl önce monitörlerini kapatmasını rica ettiğim genç birkaç çalışanın beni garipseyen bakışları da hala aklımdadır!

Siz de yazının altına yorum olarak kendi önerilerinizi eklerseniz çok sevinirim. Ayrıca kendi güncelerinizde de konuyu işleyebilirsiniz…

İlgili Yazılar:

[tags]Blog Action Day, su tasarrufu, İstanbul’da suya zam, doğal kaynaklar, su sıkıntısı[/tags]

TARTIŞALIM

“Doğal Kaynaklarımızı Tüketiyoruz, İlk Tehlike Suda, Lütfen Tasarruf Edin” 3 kez yorumlanmış, siz de yorumlayın

 1. bu kampanyaya katıldığını gördüğüm ikinci blog. bir de kendimizi biliyorum, ettik üç. insanların böyle bir hareketten haberi mi yoktu acaba? benim blog çevrem duyarsız ya da bu konuya, bilemiyorum…

  Yorumlayan: troy | 16.10.2007, 19:25
 2. Merhaba Troy,
  Maalesef ikinci seçenek doğru, duyarsızız. Zaten duyarlı olsaydık duyuranlara kulağımızı tıkamazdık.
  Olsun, birilerinin çabalaması ümit verici.

  Yorumlayan: H. Cihan Salim | 16.10.2007, 21:54
 3. çok saolun

  Yorumlayan: nuri | 03.03.2014, 20:55

Yorum yapın