// iktisat ve Türk ekonomisi

iktisat ve Türk ekonomisi

Daha çok ziyaretçi, yüksek Alexa sırası hedefi: Daha çok reklam almak için marka değerini düşürenler çoğalıyor

Malumunuz, artık “satış” dönemindeyiz ve yine malumunuz, Türkiye’de satış yapmak için seviye düşürmek geçerli yol olarak kabul edileli çok oldu. Basit, sıradan hatta bayağı şeyler yapmak, özellikle medyada ağır basan bir yöntem. Bu konu belli aralıklarla gündeme geliyor, bazen ciddi tartışılıyor, bazen de tartışılır gibi yapılıyor ve değişen bir şey olmuyor. Ben de doğrudan bu konuya yönelik yazmak istemiyorum.

Beni asıl şaşırtan, belli standarttaki marka ve kanalların da son dönemde İnternet sitelerinde ‘popülist’ yaklaşım uygulamaları ve marka değerlerini uzun vadede düşürecek yollara yönelmeleri. Kayda değer kalemlerin dile getirdiği gibi gerçek resmin çok uzağında kalan Alexa listesinde yukarda yer almak, daha çok reklam almak için daha çok ziyaretçi hedefleyen siteler bu amaç uğruna içeriklerinin kalitesini düşürüyorlar.

Aslında kaç gündür örnek verme konusunda kararsızdım, zira sektörde yapılanları yakından görüyor, isimleri tanıyordum. Ama dün ve bugünkü manşetleri sonrası artık Hürriyet web sitesini ele almaktan çekinmeyeceğim. Hürriyet web sitesinin yönetimine birkaç öy önce yeni bir isim getirildi, değişiklik ise kolayca görülüyor. Artık vurucu, tartışma yaratacak, spekülatif manşetler sitede yer bulmaya başladı. Dün ve bugün de, ABD Doları sadece 1,43 YTL’ye çıktı diye, “Deprem” manşeti yapıldı.

Halbuki doların ve borsanın çok az süre önceki seviyeleri zaten buralardı. Ama bu yaklaşımın olumsuz etkileri ziyaretçide, okurda önemli etki bırakıyor. Hele ekonomi gibi beklentiler üzerine kurulu bir konuda insanları yersiz yere korkutup güveni yıpratmak ülke olarak olumsuz sonuçlar yaşamamıza neden oluyor. Bu ülke insanı, kriz korkusunu hala atamadığı için kendi devletinin bastığı paraya itibar etmiyor, hala insanlar döviz alıyor, altın alıyor, saklıyor. Sonuçta başkasının ürettiği kağıda para yatırıyor, başka ülkenin sistemini finanse ediyoruz.

Hele Hürriyet gibi bu konuya çok önem veren, beklentileri gereksiz, yersiz biçimde bozmamaya dikkat gösteren bir yayının web sitesi bu şekilde oluyorsa, gidişat gerçekten kötü demek. Konu geniş, değişik boyutlarla ele alınabilir ve ben bizzat biliyor ve görüyorum ki, içerik üreten belli kurumlarda ölçümler, farklı siteler ve portal performansları Alexa gibi istatistiklerle ölçülüyor. Bu kadar yanlış bir yöntem de olumsuz sonuçlara yol açıyor. Önce reklamverenin ziyaretçi sayısına odaklanmaması, hedef kitlesini bulup bunların hangi sitelerde olduğuna dikkat etmesi gerekiyor. Zaten bu şekilde pazarlama çalışması hedefine ulaşır. Ardından içerik üreticilerinin, yayıncıların da, daha doğru ölçümler için bir standartta buluşması gerekiyor. Sayfa gösterim sayısı, hele AJAX, vb. teknolojilerle sayfa hazırlanması yaygınlaştıkça ne kadar önemli kalıyor, ziyaretçi istatistikleri nasıl şekillenmeli gibi konular düşünülmeli.

Günün konusu ise, böyle sıradan, basit içerik sunarak herkese sitelerini satabileceklerini düşünenler müşteri de kaybettiklerinin farkına varmalı. Her sitede manken fotoğrafları, sahte manşetlerin ardından sıradan haberler, kalitesiz dedikodular bulutu altında, aslında orada varolan kaliteli ve ‘eşsiz’ içeriğe ulaşmak zorlaşıyor. Tabii ulaşmak zorlaştıkça kaliteli içeriğin okunma sayısı azalıyor. Bunların okunma sayısı azalırken magazin içeriğe gösterilen ilgi de orantısal olarak yükselmiş görünüyor ve kısır döngü başlıyor, sonuçta sadece magazinden oluşan bir dünyaya yönleniyoruz.

Peki bu durumda ben ve pek çok kişi ne yapıyor, seviyesini düşürmeyen sitelere yapışıp kalıyor, konusunda güvenilir belli web güncelerine (blog) ve uzmanlık sitelerine odaklanıyoruz…

İlgili yazılar:

[tags]Medya, internet siteleri, Hürriyet, Alexa, popülizm, magazin[/tags]

TARTIŞALIM

“Daha çok ziyaretçi, yüksek Alexa sırası hedefi: Daha çok reklam almak için marka değerini düşürenler çoğalıyor” 4 kez yorumlanmış, siz de yorumlayın

 1. , Almanya’nın Der Spiegel, Bild, İngiltere’nin The Guardian gibi önemli gazetelerinin web sitelerine oranla daha çok okunduğunu duyuruyordu. Alexa‘nın ne kadar güvenilir bir kaynak olduğunu“Daha çok ziyaretçi, yüksek Alexa sırası hedefi: Daha çok reklam almak için marka değerini düşürenler çoğalıyor”yazımda, sanki bir gün böyle bir haber yapılacağını öngörmüş gibi, sorgulamıştım. Bilgisayarla haşır neşir olmam dolayısıyla pek çok arkadaşımın bilgisayarında belli sıkıntılara, ayarlara yardımcı oldum ve bugüne kadar bir

  Yorumlayan: Hakkı Karabudak Günce Blog | 16.09.2007, 07:32
 2. Yorumlarına sonuna dek katılıyorum. Alexa için kalite kaybetmek, reyting için kadın programları yayınlamakla aynı kefede benim için.

  Yorumlayan: Selim Yörük | 01.03.2007, 02:20
 3. bende bloğumda reklam yayınlamak istiyorum ama google üyeliğe kabul etmiyor.yardım edermisiniz..

  Yorumlayan: sevil altunel | 10.06.2007, 09:59
 4. Merhaba Sayın Altunel,
  Belli bir değerlendirme süresi var, ayrıca AdSense sayfalarında hangi sitelerin neden kabul edilmediğine yönelik bir yardım sayfası da mevcut. Oraya bakabilirsiniz. Eğer red e-postası almadıysanız beklemeye devam edebilirsiniz.
  İyi yayınlar dilerim…

  Yorumlayan: H. Cihan Salim | 30.07.2007, 22:09

Yorum yapın