// ben...

ben...

Bir Demet Tiyatro iyi ki var! Ve artık, “benim neslimin sevilen…” cümleleri kurma zamanı gelmiş

Bir Demet Tiyatro… Türk televizyon tarihinin önemli kilometre taşlarından, hala benzersiz olan bir yapım. Bu yapımda yer almış isimler pek çok başka yapımda önemli roller aldılar, bazıları dev yapımlara imza attılar, hepinizin bildiği gibi. Ortaokul ve lise yıllarımda, L-Manyak dergisiyle beraber başlıca mizah kaynağımızdı, ertesi gün okulda esprilerin üzerinden geçilir, yeni espriler türetilirdi.

Ve dizi bu sezon geri döndü. Ben askerde olduğumdan bir hayli bölüm kaçırdım. Rasgele gezinirken Okyanus Ötesi’nde Türker Keskinpala’nın yazdığı Bir Demet Tiyatro yazısını da, dizinin ilk bölümünü öğrenme merakıyla heyecanla okudum. Ama beni beklenmedik şekilde düşünmeye iten, yazının sonunda ima ettiği nesil farkı konusu idi. Nesiller, toplum gibi konularda daha önce düşünmüş, hatta artık itiraf etmenin yeridir, bir roman yazmayı düşünmüş olmama rağmen benim altımda benden bir hayli farklı bakış açısına sahip olan nesillerin oluştuğunu kabullenmemiştim. Şöyle demek daha doğru olur, “biz şu dizileri, filmleri izlemeyi, şunu şu şekilde yapmayı severdik” diyerek, benden genç/küçük olanlarla farklılık hissetmemiştim. Çünkü en genç en çok kavramı kucaklayan, her şeye açık yaş grubundaydım. Bir fark varsa, altımdakilerle aramda değil üstümdekilerle aramda olabilirdi.Fakat bu cümleler bir “yaşlanıyoruz” edebiyatı değil. İnsan, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilmek için her zaman yarınına bakmalı, geçmişine takılmamalı. Olumlu düşünmeli, yılların fiziki ve ruhi yıpranma getirdiğine kafayı takmamalı, enerji seviyemizi yüksek tutmalıyız. Hayata karşı tutumumuz her yaşta nasıl olacağımızı belirler, bu yüzden bazıları zamanından önce solar, diğerleri ise en fırtınalı, soğuk mevsimlerde çiçek açar. Bu son cümle yaşlanma üzerine yazan, ABD TV dünyasının duayenlerinden 95 yaşındaki Art Linkletter‘dan. “İkinci bahar” kitabının sitesi ise, yaşlandığını hissedenler kadar gençler için de önemli bir site.

Neyse, Bir Demet Tiyatro’ya dönersek, dizi bence ekranlarda kalmalı. Gönül bağım olduğu için değil, ekranda gerçekten tiyatro izleyebilmenin çok önemli olduğunu düşündüğüm için. Pek çok kişi tiyatroya hiç gidemezken böyle bir yapım onlara farklı bir dünya ve olanak sunuyor. Sadece bu nedenle bile, bu yapım diğer dizilerle içerik, performans ve reyting açısından karşılaştırılmamalı…

[tags]Bir Demet Tiyatro, TV dizileri, mizah, nesil farkı, yaşlanma, sağlıklı yaşlanma, ikinci bahar[/tags]

TARTIŞALIM

“Bir Demet Tiyatro iyi ki var! Ve artık, “benim neslimin sevilen…” cümleleri kurma zamanı gelmiş” 4 kez yorumlanmış, siz de yorumlayın

 1. RSS okuyucumda bir anda Bir Demet Tiyatro ile ilgili yazini gorunce heyecanlandim, birisi daha favori dizimle ilgili yazmis diye heyecanla okumaya koyuldum. Benim yazimin linkini de gorunce sasirdim birden. Hic ummadiginiz bir yazisinin hic ummadigi bir anda insanin karsina cikmasi ne kadar da guzel birsey. Google sagolsun diyesi geliyor insanin :) Seni nesil konusunda dusundurebildigim icin ne mutlu bana.

  Aslinda onumuzde ve ardimizdaki her turlu farkli yapidaki nesilleri farkedebilmek sadece yaslandigini hissetme ile ilgili degil de gun gectikce zihinsel olarak daha cok olgunlasmakla ilgili diye dusunuyorum. Yazinda bahsettigin herseye acik yas grubunda kalmaliyiz aslinda her daim ama kontrolumuz disinda gelisen nesiller arasindaki farklari da farkederek.

  Bir Demet Tiyatro’yu ilk bolum ile sanirim 6.-7. bolum arasinda uzulerek takip ettim. Gecirdigi reyting kaygisiyla bastirilmis zedelenmis doneme diziye olan gonul bagimdan dolayi dayandim. Iyiki de dayanmisim cunku artik daha bir eski tadi alir oldum ve beni mutlu etmeye yetecek kadar toparladi kendini.

  Yorumlayan: Turker | 22.03.2007, 22:27
 2. Tabii, bunlar sadece yaşlanmakla ilgili düşünceler değildi. Zaten yaşlanmak kötü bir şey değil, güzel yaşlanmayı bildikçe. Benim o yazıyı yazarken yaşlanmaya konuyu bağlamamın nedeni ise, bu hafta şirket içi etkinliklerimizden birinde bu konuyu tartışmız olmamızdı. Bazı notlarımı da http://blog.thelifeco.com.tr adresinde yazmıştım zaten.

  Yorumlayan: H. Cihan Salim | 22.03.2007, 22:53
 3. Ama ne yazık ki böyle kaliteli yapımlar yeterince reyting almıyor.
  zihnimizden silmemiz gereken Türk kültürüyle uzaktan yakından alakası olmayan ağa dizilerinin bu kadar tutulmazı üzücü. AB ye giremedik bizi almıyorlar haksızlık yapıyorlar diyorlar düşünelim acaba biz toplum olarak o olgunluga ulaştık mı? inşallah böyle kaliteli yapımlar gerektiği ilgiyi görür.

  Yorumlayan: koray | 03.04.2007, 20:51
 4. Arkadaşlar, Bir Demet Tiyatro dizisinin yeni bölümü yayınlanmadı (1 Mayıs 2007). Yayından kaldırıldı mı acaba? Bilginiz var mı? Çünkü, aynı saatte başka bir dizi başladı (Gemilerde Talim Var).

  Yorumlayan: Osman | 02.05.2007, 10:48

Yorum yapın