// ben...

ben...

Ben ve Blogda Yazı Üslubum, Farklılığın Nedenleri

Bir arkadaşım daha özellikle politika, iktisat, Türkiye odaklı yazılarımın üslubunun tanıdığı Cihan’ın tarzından çok farklı olduğunu söyleyince yazmam gerektiğini düşündüm. Evet, beni yakından tanıyanlar “bu kadar alttan alan, kendi çıkarını yok sayacak kadar mütevazı davranan, kızamayan, öfkelenmeyen” Cihan yerine son derece “nesnel” ve eleştirel gelişen, kesin hükümler içerebilen yazılar yazan bir Cihan gördüklerini belirtiyor, buna bazen şaşırdıklarını söylüyorlar.

Bunun asıl nedeni Türkiye’de pek çok konuda apaçık, gözlerimizin önünde yapılan yanlış uygulamaların, yanlış bilgilendirme ve yönlendirmelerin karşısında idealist biri olarak tepkimi dile getirme isteğimi İnternet’te ortaya koymam. Yanlış bilgilendirme ve yönlendirme günümüz dünyasında toplumların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri, ben de burada kendi gördüğüm ve doğrulattığım, en azından kendim doğrulayabildiğim bilgi ve yorumları paylaşarak bilgi çağında bilgi toplumu olmamızı engellemeye çalışanları yavaşlatmaya çalışıyorum.

Ama yapılanlar, söylenenler o kadar şaşırtıcı, buna karşılık doğru bilgiyi paylaşma gayesindekiler de o kadar az ki bazen bir konuda yazarken tezleri çok açık, net ve güçlü koymak gerekiyor. Bu da dost çevremdeki şaşkınlığın ilk nedeni.

İkinci neden ise, beni okuyan diğer blog yazarlarından sayılı birkaçı ile daha önce konuştuğum gibi, benim yazılarımın “blog” kelimesi altında bir “yayın” biçiminde olmasına rağmen benim ortalama bir blogcu edası ile yazmayışım. Çocuk yaşlarda başlayan editörlük, yazarlık, ilerleyen dönemde köşe yazarlığı, yayın danışmanlığı görevleriyle çalıştığım medya şirketlerinden kalma alışkanlıkla bir yazar, bir gazeteci gibi sorumluluk alan biri olarak hala her yazımı bir toplumsal amaç ve fayda gözeterek yazıyorum.

Üçüncü ve en güçlü neden benim söz konusu yazılarda işlediğim konuların günlük hayatta arkadaşlarımla sohbet konularım içinde yer almayışı. Bunları konuşsam bu söz ve eleştirilerimi günlük sohbetlerin parçası olarak görecek kişiler yazı üslubuma da çok şaşırmayacak.

Evet, bu konuda yazma zamanının geldiğine inandım ve şu anda aklıma gelenleri paylaştım. Yazılarımdan çoğu okur yorumlarına açık kapı bırakmayacak bir yönlendirme ve yorumla kapansa da gerek içerik, gerek sunuş, gerekse üslubum hakkında her türlü yorumunuzu her zaman beklediğimi hatırlatmak isterim.

Okumaya devam ettiğiniz için hepinize teşekkürler. Boşluğa konuşmadığımı bilmek huzur verici!..


[tags]blog, Cihan Salim, blog üslubu, yazı üslubu[/tags]

TARTIŞALIM

“Ben ve Blogda Yazı Üslubum, Farklılığın Nedenleri” bir kez yorumlanmış, siz de yorumlayın

  1. yorumlarıma önem verilip üstüne yazı yazılmış bakıyorum, ama ben biraz geç okuyabildim galiba, geçen sene yazmışsın.. :)
    Anyways, keep going..

    Yorumlayan: secil | 09.08.2008, 00:56

Yorum yapın