// ben...

ben...

Avuçiçinde Türkçe Desteksiz Çalışmak Ne Kadar Anlamlı

Zevk aldığımı söyleyemesem de geçmişte avuçiçi bilgisayar (PDA) kullandım ve şimdi yine kullanıyorum. 90’lı yılların ortalarında avuçiçi bilgisayar modeli bulmakta zorlanılıyor, bu cihazlara sahip olanlar bir araya gelmek için gruplar kuruyor, etkinlikler bile organize ediyorlardı. Zamanla model ve kullanıcı sayısı arttı ama yine de Türk kullanıcılar yazılım ve cihaz olarak bulduklarıyla yetinmeye devam ettiler, belki de etmeyi tercih ettiler.

Fakat ekonomik büyüme, teknolojik ürünlere merak ve gelişen perakende ağı avuçiçi teknolojideki gelişmelerle birleşince Türkiye’de satışlar ciddi miktarlara ulaştı. Cep telefonu özelliği kazanmış olan PDA’ler sonunda cep telefonu boyutlarına da indi. Babalar günü kampanyaları düzenleyen teknoloji market zincirleri son iki haftada bir hayli avuçiçi bilgisayar ya da yeni deyimle cep bilgisayarı sattılar. En indirimli kampanyayı yapan Vatan Bilgisayar’ın İstanbul şubelerinin tümünde tükenen modeller olduğunu gördüm, konuştuğum firma görevlilerinden öğrendiğim günlük PDA satış rakamı da etkileyici idi.

Türk bilişim pazarındaki büyümeye rağmen Türkçe ve Türkiye’ye özgü özellikleri olan cihaz sayısında bir artış olmaması düşündürücü. Sürekli büyümenin kalıcı büyümeye dönüşeceğine inanılan Türk ekonomisi on yıl içinde orta büyüklükteki Avrupa ülkelerinin bugünkü hacmine erişecek gibi görünüyor. Ama bugün yerelleştirme yapmadan satış yapamayacakları, yani yerel kanunların izin vermeyeceği ya da tüketicilerin ilgi göstermeyeceği ülkelere göre ürünlerini şekillendiren üreticilerin Türkiye’yi ve Türkçe’yi görmezden gelmesinin tek nedeni ekonomik büyüklük değil. Sanayi Bakanlığı’nın düzenlemeleri ve kanunları, diğer yönetmelikler Türkiye’de satılan ürünlerin özelliklerini eksik nitelendirirken biz kullanıcılar da ilk paragrafta dediğim gibi “bulduğumuzla yetiniyor”, hakkımızı istemiyoruz!

Bu konu hakkında çok kapsamlı ve çevreli yazmak mümkün ama yazan sayısı çok az. Konuya bir de bu açıdan değinmemin nedeni ise iş amaçlı kullanılan avuçiçi bilgisayarların Türkçe desteği vermemesinin daha da dikkat çekici oluşu. Yazışmalarınızı doğru Türkçe ile yapamamak, dökümanlarınızda Türkçe harf kullanamamak çalışmalarınız ve firmanızın profesyonel görünümüne, ticari aktivitelerine sekte vuracaktır. Önümüze gelen dökümanlarda, hangi dilde olursa olsun hatalar, yanlış, eksik yazımlar görünce şüpheyle yaklaşıyorsak kendi çalışmalarımızı da doğru sunabilmek için bu konuda hakkımızı aramamız, talebimizi iletmemiz gerekir. “Detayları tekrar tartışmak üzere” diyor, şimdilik bizzat cihaz üreticisi hp, Palm, I-Mate, yazılım üreticisi Microsoft gibi firmalarla temasa geçebileceğinizi hatırlatıyorum.

[tags]Avuçiçi, avuç içi, ceptel, cep telefonu, cep bilgisayarı, mobil, PDA, Türkçe, Türkçeleştirme, Türkçe desteği, hp, palm, ipaq, i-mate, Microsoft Mobile[/tags]

TARTIŞALIM

“Avuçiçinde Türkçe Desteksiz Çalışmak Ne Kadar Anlamlı” henüz yorumlanmamış, ilk siz yorumlayın

Yorum yapın