// ben...

ben...

Adı ‘Su’ da olsa ‘Buz’ da olsa Boğaz’daki Ada Bilinmez mi

Kurumsal bir etkinlik için dün akşam Galatasaray Adası’na gittim. “Su Ada” adı altında faaliyet gösteren eğlence mekanı işletmesindeki etkinliğin tanıtımı da bu isimle yapılmıştı. Aynı yolu paylaştığım ekipten birkaç kişi “Su Ada da nerede” diye konuşurken bu soruya ben de hak vermedim diyemem. Fakat ilerleyen dakikalarda aynı cümleleri pek çok kez daha duyunca garipsedim.

Kuruçeşme’de, adanın tam karşısında bir ya da iki motor sürekli olarak sahilden adaya, adadan sahile yolcu taşır. Biraz dolduktan sonra hareket eden bu minik motorda adaya giderken ve sonrasında adada ilk diyaloglar şu şekilde idi:

Kuşbakışı Galatasaray Adası

“Geçen sene Buz Ada değil miydi burası?”, “Evet, ben de başka bir yere geleceğiz sandım”, “Niye her sene isim değişiyor ki”, “Bu Kuruçeşme’deki tek ada değil mi”, “Galatasaray Adası değil miydi burası…”

Bu kadar kişinin kafasının karışık olmasını açıklayabilir miyiz, açıklarsak inandırıcı olur mu tartışılır. Ama ben bir noktada bu soruları soranların bazılarına hak verememeye, yine insanlarımızın son dönemde iyice ortaya çıkan yaşama, çevrelerine ilgisizliğe, yadsıma eğilimine bağladım.

İstanbul Boğazı’nın sayılı incilerinden olan bu ada insana çok farklı duygular yaşatabiliyor, denizin içinde, bir adada vakit geçirmek çoğu insan için imkansızken bunu, hem de boğaz manzaralı gerçekleştirmek mümkün oluyor. Hatta denizin içinde bir havuzda yüzmek gibi bir fırsat dünyanın bazı özel tatil merkezlerinde olsa da bir başka dünya metropolünde çok zor, belki de bulunamayacak bir şans.

Bu incinin varlığını bilmemek İstanbul’da yaşayan her türlü insanımızın bu güzel şehre ne kadar ilgisiz olduğunu ortaya koyan bir başka örnek. “Ada’lı” ismi olan bir mekanın Etiler’de yeni bir mekan, Taksim’de bir restoran olabileceğini düşünmek biraz güçlü bir hayal gücü gerektiriyor gibime geliyor. Evet, Galatasaray Spor Kulübü’nün adayı yönetme konusunda bazı sıkıntıları oldu, ki bu apayrı ve uzun bir tartışma konusu, ama yine de Kuruçeşme taraflarında adı içinde ‘ada’ kelimesi geçen bir yere gidildiği duyduğumda ben oranın Galatasaray Adası olduğunu tahmin edebilmeliyiz diye düşünüyorum, özellikle de sosyo-ekonomik açıdan daha şanslı olan, ya da şansını kendi yaratmış olan kesimin. Ekmek parası için gecesini gündüzüne katan, bu dünya kentinin güzelliklerinden mahrum kalanlar da var, ki İstanbul’un her noktasının güzelleştirilmesi gereğinin bir nedeni de onlara bir büyük şehirde yaşamanın az sayıdaki artısını sunabilmek

Yadsımamız, etrafımızda olanlara ilgisizliğimiz beni rahatsız ediyor ve yazmadan edemiyorum. Yoksa konu adanın adı değil, Galatasaray değil, amaç durup dururken eleştiri yapmak hiç değil. Toplumsal durumumuza güncel bir bakış…

Bugünkü yorumu kapatırken de apayrı bir konu dediğim adanın yönetiminin sadece isim tarafına değineyim. Maalesef ülkemizde azımsanmayacak bir topluluk kulüp taraftarlığı kavramını abartıp hayatında alacağı kararları renklere göre belirlerken isimler ve sponsorluklar da bazen gerçekten çekince yaratıyor, hatta “bu kulübe sponsor olursak diğeri bizim ürünü satın almaz” şeklinde şehir efsaneleri makro ve mikro kararları etkiliyor. Bu durumda GS Adası’nın işletme hakkını alanların da adanın ismini değiştirme talebi bir nebzeye kadar anlaşılabilir ama ismin de adanın kimliğine, geçmişine zarar vermeyecek nitelikte, kültürel değerleri korumayı zorlaştırmayacak özellikte olması gerekiyor.

Her ne kadar “Buzz Bar” işletmecileri geçen yıl ada için girişimde bulunmuş, çok da iyi yapmış, mantıken de kendi işletme zincirlerini öne çıkarma adına “Buzz Ada” ismini uygun görmüş olsalar da, “buz” kelimesinin gitmesi iyi oldu diyor, bu konu üzerinde ada sözleşmesini de araştırdıktan sonra daha detaylı yorum yapmayı planlıyorum. Şimdilik, eğer Kulüp’ün isim üzerinde son karar yetkisi yoksa bu önemli bir eksiklik diyerek araştırıp tekrar yazacağımı söyleyeyim…

[tags]Galatasaray Adası, Su Ada, Buz Ada, Kuruçeşme, İstanbul Boğazı, Türkiye, İstanbul[/tags]

TARTIŞALIM

“Adı ‘Su’ da olsa ‘Buz’ da olsa Boğaz’daki Ada Bilinmez mi” henüz yorumlanmamış, ilk siz yorumlayın

Yorum yapın