// oyunlar, spor, TV

oyunlar, spor, TV

12 Dev Adam Çökmeden Cesaretle Yeniden Yapılanmanın Zamanı

A Milli Basketbol Takımımız’ın sorunlarını Avrupa Şampiyonası başlamadan önce “Hücum Edemeyen 12 Dev Adam ve Görevde Kalan Yöneticileri” başlıklı yazımda ele almıştım. Uzun süredir yazı yazanlar, “yazar” olarak nitelendirilebilecek insanlar yazdıklarının tutarlılığına ve doğruluğuna yazın hayatlarının ilk yıllarında olduğundan daha fazla önem verirler. Ama ben geçen ay yazdıklarımın turnuva boyunca bu kadar açık görülmesinden, fazlasıyla doğrulanmasından memnun değil rahatsız oldum!

2005 Avrupa Şampiyonası ve önceki hayal kırıklığı yaşanan turnuvalarda dahi başarısızlığın nedeni birçok farklı faktöre bağlanabiliyordu. Ama bu turnuvada daha öncekilerde görmediğimiz ya da görmezden geldiğimiz ana sorun ayyuka çıktı: Profesyonel sandığımız sporcularımızın takım olmayı becermelerini engelleyen karakterlerde olduğu, davranış ve tutum sorunları yaşadığı!Az süre oyunda kaldığı için maça küsenler mi istersiniz, sahada top ve sorumluluk almaktan kaçanlar mı, sıkıntılı anlarda insiyatif almış gibi yaparak bencil bir oyun oynayanlar mı? Hepsi bizde var, hatta fazlası: Koç tarafından kenara alınmasının yanlış olduğunu daha maç biter bitmez uzatılan mikrofonda ima edenler de bizde!

Konsantrasyon eksikliğini, sadece diğer oyunculara değil tüm milli takım üyelerine güvensizliği, ayıp olmasın diye turnuvada olup kafa olarak başka yerde olduklarını nasıl mı kanıtlayabiliriz? Eurobasket 2007 resmi web sitesinin takım istatistiklerine bakarak.İstatistik bölümü ilk turda elenen 4 takımı içermiyor çünkü az maç oynayan bu takımların istatistikleri karşılaştırma yapmak için yeterli değil. Geriye kalan 12 takım içinde Türkiye utanç verici istatistiklere sahip:Beğenmediğimiz Türkcan'ı milli takımdan çıkardık, eksikliğini bilmem hissettiniz mi...

Savunma yapmaya üşenen oyuncularımız rakipleri ite kaka durdurmayı tercih ettiğinden en çok faul yapan 3. takımız. Hücum etmeyi bilmeyen, koordine olamayan, arkadaşına pas vermek istemeyen oyuncularımız en az asist (sayı pası) yapan takım oldular. Rakibi zorlamaya üşendikleri için potaya yaklaşmaktansa uzak mesafeden üçlük atmak gibi kolay yolu seçtiler ve en çok üçlük deneyen 2. takım oldular.

En çok merak edilen istatistiklerde asıl utanç ortaya çıkıyor: En az toplam sayı atan, en başarısız 2 sayı, en başarısız üç sayı, en az toplam basket, en başarısız serbest atış atan takım Portekiz ve İsrail’in de aralarında bulunduğu 12 takım arasında Türkiye! Serbest atış yüzdesi %60’ın altında kalan tek takım olmak aslında tek başına çok anlamlı bir bilgi. Adı üstünde serbest atışlar basketbolun oyuncuya rahat atış yapma şeklindeki hediyesi, diğer takıma cezasıdır. Kariyerleri boyunca sayısız serbest atış atan oyuncularımızın konsantrasyonu o kadar düşüktü ki %58 oranında başarı buldular.

Aslında tüm bunlar fazla bile detaylı oldu. Artık yalanlarla bir yere gidemeyiz. Az bulunur büyük yeteneklerimizden orada olmak istemeyenleri ayıklamamız gerekirken her zaman orada olmak isteyen bazı oyuncuları takımdan uzaklaştırdık. Takıma ruh, heyecan, motivasyon katan oyuncularımız olmalı, sahada birbirlerine bakışlarıyla güven, inanç, kontrol edilebilir hırslarını paylaşan bir milli takım oluşturmalıyız. Medyanın pompaladığı oyuncuların canını sıkmamak için geçmişte Mirsad Türkcan (*) gibi oyuncuları harcadık, şimdi yeni Mirsadlar çıkarmalıyız. Yıllardan bu oyunculardan takım yapamayan milli takım idarecileri ve işverenlerine ise söyleyeceğimi geçen yazımda söylemiştim.

Cesareti olan idareci ve yöneticilerimiz var mı bilemiyorum ama yeni bir organizasyon için fırsat bu fırsat. Ve bu sefer cesaretli olmak lazım, sadece isimlerin büyüklüğüne değil kişilik ve karakterlerin de aynı oranda büyük olmasına ihtiyaç var. Aksi halde hayal kırıklığından kurtulmamız zor, hatta söylemek istemiyorum ama “12 Dev Adam” markasını da kaybederiz. Sponsor ve yayıncı bulmakta zorlanırız…

* Türkcan’ı anmışken medyamızda yer bulmayan başarılarını paylaşıp hakkını vermemize vesile olayım: NBA’de ilk Türk – 18. sırada seçildi, 2001-02 Avrupa Ligi normal sezonu, 02-03 Avrupa Ligi Top 16 En Değerli Oyuncu, 03-04 Avrupa Ligi En İyi Beş, 01-02, 02-03 Avrupa Ligi Ribaund Kralı ve Rusya Ligi ve İtalya Ligi’nde ribaund krallıkları ve ödüller… Türkiye Ligi istatistiklerini vermeye gerek yok, peki bu başarıların yanına yaklaşan oyuncumuz var mı?

[tags]12 Dev Adam, A Milli Basketbol Takımı, Avrupa Şampiyonası, İspanya 2007, Efes Pilsen World Cup, Türkiye Basketbol Federasyonu, Milli Takım, hücum edememe, durağan hücum, hücum sıkıntısı[/tags]

İlgili Yazılar:

TARTIŞALIM

“12 Dev Adam Çökmeden Cesaretle Yeniden Yapılanmanın Zamanı” henüz yorumlanmamış, ilk siz yorumlayın

Yorum yapın